W Katowicach otwarto zmodernizowany oddział do przeszczepu narządów.

Zmodernizowane oddziały, w tym jeden z największych w kraju ośrodków transplantacji narządów, otwarto w piątek w Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Gruntowną modernizację przeszedł też oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Prace trwały blisko trzy lata. Jak powiedział w piątek konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej oraz ordynator oddziału chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantacyjnej prof. Lech Cierpka, w salach bloku operacyjnego zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne m.in. w zakresie stołów operacyjnych i mostów medycznych, w których zamontowany jest sprzęt medyczny niezbędny do wykonywania zabiegów i transplantacji.

Prof. Cierpka podkreślił, że warunki do przeszczepu narządów znacznie się poprawiły. „Inaczej się pracuje w tych salach, wszystko jest zautomatyzowane i pod ręką, nie ma tej gonitwy z jednej sali do drugiej. To poprawia komfort pracy chirurga” – powiedział.

Podczas otwarcia poinformowano, że uczelnia chce wprowadzić system, który pozwoliłby studentom obserwować wykonywane w szpitalu zabiegi. Obraz z sali operacyjnej mógłby być „na żywo” przekazywany np. do Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Ligocie – dzielnicy Katowic.

W piątek zaprezentowano również m.in. zmodernizowaną izbę przyjęć, pracownie i poradnie przyszpitalne, pomieszczenia administracyjno-techniczne, sale chorych. Każda z nich ma własny aneks sanitarny.

Łączny koszt wykonanych prac wraz z wyposażeniem obu oddziałów wyniósł ok. 23 mln zł. Inwestycja była współfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia i realizowana w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”.

Oddział chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantacyjnej jest jednym z największych w kraju ośrodków transplantacji narządów. W ubiegłym roku wykonano w nim 177 przeszczepów – w tym 141 nerki, 5 trzustki, 31 wątroby, co jest – jak podkreślano – jednym z najlepszych wyników w kraju.

W 2013 roku zespół prof. Cierpki, przy współudziale lekarzy z Ostrawy, wykonał operację laparoskopowego pobrania nerki od żywego dawcy. Ta metoda, dotychczas rzadko stosowana w Polsce, zwiększa komfort dawcy – rana szybciej się goi, zmniejsza się ból pooperacyjny, a pacjent może opuścić szpital znacznie szybciej niż po pobraniu nerki tradycyjną metodą.

Obecnie – jak informuje szpital – przeszczepy rodzinne stanowią w Polsce niewielki odsetek. Na 141 przeszczepień nerki wykonanych w katowickim ośrodku w ubiegłym roku, aż 136 narządów pochodziło od zmarłych dawców, a jedynie 5 – to przeszczepy rodzinne. Pobrania laparoskopowe, zdaniem prof. Cierpki, mogą wpłynąć na poprawę tych statystyk.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>