W Europie 12 mln zażywających kokainę ryzykuje życiem!

Ponad 3 procent nagłych zgonów w Europie związanych jest z zażywaniem kokainy. Do wielu z nich dochodzi pod wpływem śmiertelnej mieszanki tego narkotyku, alkoholu i papierosów – podali w środę naukowcy. Ostrzegli, że 12 mln Europejczyków zażywających kokainę ryzykuje życiem. Rezultaty badań nad przyczynami nagłych zgonów wykazują, że nie istnieje coś takiego jak bezpieczne, rekreacyjne zażywanie kokainy. „Nawet niewielkie dawki mogą mieć katastrofalne konsekwencje, włącznie z nagłym zgonem” – przestrzegł szef działu patologii w Instytucie Medycyny Sądowej w Sewilli Joaquin Lucena.

Lucena i kierowany przez niego zespół badali nagłe zgony w południowo-zachodniej Hiszpanii w latach 2003-2006. Okazało się, że 3,1 procent z nich było związanych z zażywaniem kokainy, które prowadzi do powikłań sercowo-naczyniowych, uszkadza mięsień sercowy i może spowodować nagłe zatrzymanie krążenia.

Ofiarami nagłej śmierci po zażyciu kokainy byli mężczyźni w wieku 21-45 lat. 81 procent z nich również paliło, a 76 procent piło alkohol. Samo w sobie i palenie, i spożywanie alkoholu również wiążą się z chorobami serca.

Hiszpański naukowiec uważa, że wyniki jego badań można bezpiecznie rozszerzyć na pozostałą część Europy. Według niego „zażywanie kokainy staje się w Europie coraz ważniejszym problemem zdrowia publicznego. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>