W Dolnośląskiem lekarze rodzinni robią testy palaczom.

Od przypadającego 31 maja Światowego Dnia bez Tytoniu lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie postanowili robić swoim pacjentom specjalny test motywujący do rzucenia palenia. Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Federacji Porozumienie Zielonogórskie Monika Kowalska, to inicjatywa członków stowarzyszenia, która będzie również kontynuowana w następnych miesiącach.
„Okazuje się, że po rozmowie z lekarzem rodzinnym palacze najskuteczniej są zmotywowani do rzucenia palenia. Czyni to 19 procent pacjentów, podczas gdy w efekcie różnych terapii antynikotynowych z nałogiem rozstaje się statystycznie tylko 9 procent palaczy. Stąd pomysł na wykonywanie tych testów” – dodała Kowalska.

Wypełnienie tekstu nie trwa dłużej niż minutę. Pacjent odpowiada w nim na 12 pytań. Jeśli odpowiedzi „tak” jest więcej niż sześć, to wynik tekstu jest pozytywny, a motywacja pacjenta wystarczająca do podjęcia próby rozstania się z nałogiem.

„Walka z nikotynizmem to jedno z zadań lekarzy rodzinnych, ale NFZ nie finansuje programu antynikotynowego” – powiedział Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. „Co więcej, Sanepid oczekuje sprawozdań z tych działań, ale żadna z instytucji nie daje na to środków” – dodał prezes.

Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony podczas konferencji Światowej Organizacji Zdrowia w 1988 roku w Madrycie. Początkowo miał być obchodzony 7 kwietnia, jednak po roku zmieniono datę na 31 maja. Każdego roku skupia się na innym aspekcie. W tym roku hasłem przewodnim kampanii jest ” Zakaz reklamy i promocji tytoniu oraz sponsoringu przez firmy tytoniowe”. Federacja Porozumienie Zielonogórskie zrzesza ok. 10 tysięcy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Jest największą tego typu organizacją w kraju. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>