W Częstochowie bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla dzieci i seniorów

Mieszkańcy Częstochowy, którzy ukończyli 65. rok życia, a także dzieci uczęszczające do przedszkoli i przewlekle chore mogą się bezpłatnie zaszczepić przeciw grypie – poinformował we wtorek urząd miasta. „Osoby powyżej 65. roku życia są szczególnie narażone na powikłania pogrypowe, gorszy jest też u nich przebieg choroby. Podobnie jest w przypadku dzieci, zwłaszcza tych, które przebywają w większych zbiorowiskach, stąd zdecydowaliśmy się objąć szczepieniami przedszkola. Oczywiście w tym przypadku konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego” – powiedziała PAP naczelnik wydziału zdrowia Urzędu Miasta w Częstochowie Grażyna Stramska-Świerczyńska.

Dodała, że szczepienia rozpoczną się w tym tygodniu. Potrwają do 15 grudnia. Miasto przeznaczyło na ten cel 136 tys. zł. Lista 22 przychodni, które realizują szczepienia znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta – http://www.czestochowa.pl/ w zakładce „Programy zdrowotne”.

Program „Szczepienia ochronne przeciw grypie” obejmuje seniorów powyżej 65. roku życia, dzieci uczęszczające do przedszkoli oraz dzieci i młodzież do lat 18, u których stwierdzono choroby przewlekłe, w tym nowotworowe.

Na podobne programy bezpłatnych szczepień dla seniorów zdecydowały się wcześniej samorządy m.in. Warszawy oraz Chorzowa (Śląskie). W Warszawie skorzystać z nich mogą osoby powyżej 65 lat, w Chorzowie – powyżej 60 lat.

We­dług da­nych Na­ro­do­we­go In­sty­tu­tu Zdro­wia Pu­blicz­ne­go – PZH w se­zo­nie 2012/2013 na grypę za­cho­ro­wa­ło blisko 3 mln Po­la­ków – to trzykrotnie więcej niż w poprzednim sezonie grypowym. Eksperci radzą, by szcze­pić się po­mię­dzy wrze­śniem a grud­niem. W ubiegłym sezonie ze szczepień skorzystało zaledwie 3,75 proc. Polaków.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>