W cukrzycy dobrze jest jeść dwa razy dziennie.

Dwa posiłki dziennie – śniadanie i lunch – pozwalają skuteczniej walczyć z cukrzycą typu 2 niż większa liczba regularnie spożywanych mniejszych posiłków – informuje serwis „BBC News/Health”. Z cukrzycą typu 2 mamy do czynienia, gdy organizm nie wytwarza w dostatecznych ilościach hormonu insuliny, który kontroluje poziom cukru we krwi. W nieleczonej cukrzycy poziom cukru we krwi staje się zbyt wysoki, co powoduje uszkodzenie narządów, na przykład nerek, układu nerwowego, serca i naczyń krwionośnych. Cukrzyca typu 2 stanowi około 90 proc. wszystkich przypadków cukrzycy. W Polsce oficjalnie są 2 miliony chorych na cukrzycę, jednak zdaniem specjalistów, u kolejnego miliona choroba nie została jeszcze rozpoznana.

Naukowcy z Instytutu Medycyny Klinicznej i Eksperymentalnej w Pradze podzielili 54 chorujących na cukrzycę typu 2 ochotników w wieku od 30 do 70 lat na dwie grupy po 27 osób. Dieta obu grup dostarczała takiej samej liczby kalorii (1700), ale grupa nazwana B2 jadała dwa posiłki dziennie, natomiast druga (A6)- sześć posiłków. Po 12 tygodniach grupy zamieniły się dietami i pozostawały na nich przez kolejnych 12 tygodni.

Jak się okazało, ochotnicy spożywający dwa posiłki dziennie stracili na wadze o 1,4 kilograma więcej, ich obwód w pasie zmalał o 4 cm bardziej, a poziom cukru we krwi spadł. Co więcej, osoby jedzące rzadko czuły się bardziej nasycone niż te, które jadły często.

Być może kluczowe znaczenie ma czas podawania posiłków – grupa „dwuposiłkowa” jadała śniadanie pomiędzy 6.00 a 10.00 rano, zaś lunch między 12.00 a 16.00, „sześcioposiłkowa” – w ciągu całego dnia.

Zdaniem autorów badań spożywanie rzadszych, ale obfitych posiłków może być w przypadku cukrzycy korzystne. Potrzebne są jednak dalsze badania na większej liczbie osób, trwające przez dłuższy czas. Obecnie cukrzykom zaleca się trzy lub więcej posiłków dziennie oraz zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>