W 2020 r. elektrownie słoneczne w Indiach mają produkować 20 GW energii.

Indie zamierzają do roku 2020 produkować 20 gigawatów energii elektrycznej w elektrowniach słonecznych – wynika z opublikowanego w Delhi narodowego programu wykorzystania energii słonecznej. Koszty realizacji programu oceniane są na równowartość 18-22 mld dolarów.
Do 2012 roku Indie powinny zainwestować w program ponad miliard dolarów i produkować do tego czasu 100 megawatów elektryczności wykorzystując promieniowanie Słońca. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na zastosowanie na masową skalę kolektorów słonecznych na dachach budynków rządowych i publicznych, a także na promocję budowy dużych siłowni słonecznych.

Wykorzystanie energii słonecznej promowane będzie także w gospodarstwach domowych – władze zamierzają przeznaczyć na ten cel 254 mln dolarów. Celem programu jest również zmniejszenie ceny jednostkowej kilowata energii uzyskiwanego z helioelektrowni. Indie zamierzają współpracować przy realizacji programu z innymi krajami oraz zdobyć część funduszy na realizację przedsięwzięcia za granicą. Na badania w zakresie wykorzystania energii słonecznej Indie otrzymały już grant w wysokości 10 milionów funtów od Wielkiej Brytanii.

Budowa siłowni słonecznych w Indiach już się rozpoczęła – zbudowano już jedną taką elektrownię w Bengalu Zachodnim. W ostatnim czasie także rząd stanu Tamilnadu, na południu Indii, zwrócił się do władz centralnych w Delhi o pomoc w wybudowaniu siłowni słonecznej.

Program rozwoju energetyki słonecznej wpisuje się w indyjski plan ograniczania emisji dwutlenku węgla. Indie są krytykowane przez państwa zachodnie za gwałtowny wzrost produkcji gazów cieplarnianych. Z kolei władze w Delhi podkreślają, że w przeliczeniu na głowę mieszkańca Indie wytwarzają znacznie mniej gazów cieplarnianych, niż kraje europejskie czy Stany Zjednoczone.

Jednocześnie władze indyjskie przyznają, iż w skali globalnej walka z nadmierną emisją gazów cieplarnianych jest konieczna. Indyjscy eksperci podkreślają przy tym, iż kraje Azji Południowej mogą odczuwać najboleśniej skutki ocieplenia klimatu. Rejon ten jest bowiem w dużym stopniu narażony na negatywne skutki anomalii klimatycznych.

PAP – Nauka w Polsce, Elżbieta Dziuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>