Używane rozruszniki serca dla pacjentów z Trzeciego Świata.

Brytyjska organizacja charytatywna Pace4Life chce przekazywać odzyskane ze zwłok zmarłych rozruszniki serca pacjentom z krajów rozwijających się – informuje serwis “BBC News/Health”. Co roku w Wielkiej Brytanii tysiące kosztujących tysiące funtów rozruszników serca są niszczone lub grzebane w ziemi wraz z ich właścicielami. Według danych brytyjskiej państwowej służby zdrowia (NHS), w ubiegłym roku w angielskich szpitalach usunięto z ciał martwych pacjentów 18 291 rozruszników (trzeba je wyjąć przed kremacją, aby nie eksplodował, co grozi uszkodzeniem pieca w krematorium).

Przepisy Unii Europejskiej nie dopuszczają powtórnego użycia rozruszników. Chodzi o ich sterylność i niezawodność. Nie ma natomiast przeszkód, by – po uzyskaniu zgody rodziny zmarłego – wysyłać urządzenia do Azji bądź Afryki. Trzeba je tylko wysterylizować i sprawdzić stan baterii.

Dla pacjentów z krajów Trzeciego świata, których wieloletnie dochody nie starczyłyby na zakup ratującego życie urządzenia, fakt, że było ono wcześniej wykorzystywane przez inną osobę nie ma istotnego znaczenia. Ważne jest to, że dzięki wszczepieniu rozrusznika mogą żyć. Na przykład w indyjskim Bombaju od lat działa szpital, w którym lekarze za darmo wszczepiają używane rozruszniki ubogim pacjentom. Urządzenia przekazywane są nieoficjalnie przez pracujących na zachodzie lekarzy pochodzących z Indii.

Jako pierwsi na pomysł odzyskiwania rozruszników serca wpadli specjaliści z University of Michigan, którzy pracowali nad powtórnym wykorzystaniem urządzeń w ciągu ostatnich czterech lat. Obecnie prowadzą badania na małą skalę w Boliwii i na Filipinach. Dzięki przyjęciu ścisłego protokołu ich program powinien uzyskać aprobatę Food and Drug Administration, co umożliwi przeprowadzenie badań klinicznych obejmujących 300 – 400 pacjentów z Ghany, Pakistanu i Nikaragui. Rozruszniki mają pochodzić także z Wielkiej Brytanii.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>