Uwaga na problemy wirusowego zapalenia wątroby ! .

"Czy ja jestem tym 12-tym ?" to hasło kampanii organizowanej przez World Hepatitis Alliance mającej zwrócić uwagę na problem wirusowego zapalenia wątroby….. Hasło kampanii nawiązuje do przytaczanych przez WHA, międzynarodową organizację przeciwdziałająca zapaleniom wątroby i ponad 200 stowarzyszeń pacjentów z całego świata szokujących statystyk, które dowodzą, że co 12-ty człowiek na świecie (500 milionów osób) choruje na wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C. Większość z nich nie jest tego świadoma.
- Poprzez kampanię "Czy ja jestem tym 12-tym?" i działania podjęte na całym świecie 19-go maja 2008 (kiedy obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z Zapaleniem Wątroby) chcemy, by instytucje związane z ochroną zdrowia bardziej zaangażowały się w walkę z WZW typu B i C – stwierdza Charles Gore, prezes World Hepatitis Alliance. – Uważamy, że jeśli nie zwiększy się społeczna świadomość problemu, nie uda nam się zmniejszyć liczby zgonów z powodu chorób wątroby, którym można by zapobiec. WZW typu B i C powinny być traktowane dokładnie tak samo jak HIV/AIDS, malaria czy gruźlica, a walka z nimi powinna stanowić jeden z milenijnych celów Światowej Organizacji Zdrowia – dodaje Gore.
W Polsce w akcję "Czy ja jestem tym 12-tym?" zaangażowało się Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze". Planuje ono przeprowadzić kilka akcji informacyjno – edukacyjnych mających na celu uświadomienie społeczeństwu jak wielkim i nieznanym problemem są przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby typu C i B.
Informacje o akcji "Czy ja jestem tym 12?" wyświetlane będą na monitorach w kilkudziesięciu wyższych uczelniach. Ukażą się ulotki i podstawki pod napoje z logiem ogólnoświatowej kampanii. Stowarzyszenie włączy się również w obchody Światowego Dnia Walki z Zapaleniem Wątroby, organizując m.in. konferencje prasowe i wystawy plenerowe.
Zdaniem przedstawicieli Stowarzyszenia w Polsce nadal problemem nadrzędnym jest niedostateczny dostęp do specjalistycznej diagnostyki oraz leczenia przeciwwirusowego. Jak twierdzą, najgorsza sytuacja ma miejsce na Dolnym Śląsku, gdzie w kolejce na leczenie czas oczekiwania wynosi od 8 do 10 lat.
W celu promocji kampanii "Czy ja jestem tym 12-tym?", która ruszyła już w 55 krajach powstał serwis www.aminumber12.org zawierający m.in. informacji na temat choroby, która rocznie zabija około 1,5 miliona ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>