Uwaga hodowcy trzody chlewnej. Nieuchronne kojce dla loch.

Nieuchronnie zbliża się termin pełnego wprowadzenia w życie dyrektywy dotyczącej systemu utrzymania loch. Od 2013 r. producenci trzody chlewnej w UE będą musieli utrzymywać lochy w kojcach grupowych. Na kongresie Europejskich Producentów Świń przedstawiono dane dotyczące postępu w przystosowywaniu chlewni do wymogów unijnego prawa. W najgorszej sytuacji jest Hiszpania – mówi dr Katarzyna Skrzymowska z PZHiPTch POLSUS. – Na kongresie Niemcy przedstawili dane dotyczące postępu modernizacji chlewni w poszczególnych krajach UE, czyli wymiany pojedynczych kojców dla loch na kojce grupowe. W tej dziedzinie najgorzej radzi sobie Hiszpania. W 2010 roku stopień wymiany kojców w hiszpańskich chlewniach wynosił 10 proc. Niezadowalający poziom reprezentuje również Francja, gdzie w ubiegłym roku dostosowało się jedynie 27 proc. tamtejszych chlewni – mówi dr Katarzyna Skrzymowska.

Z kolei najlepszymi efektami w dostosowywaniu się do unijnej dyrektywy mogą pochwalić się Dania i Niemcy, tam odpowiednio wymieniono już kojce w 70 proc. i 65 proc. chlewni. – W Polsce unijne wymagania również nie stanowią problemu. Jak poinformowali na kongresie Niemcy – w około 70-80 proc. polskich chlewni lochy są utrzymywane w kojcach grupowych – tłumaczy dr Skrzymowska.

W naszym kraju wielu hodowców zawsze utrzymywało lochy w sposób tradycyjny, czyli grupowo, niewielu z nich inwestowało wcześniej w kojce pojedyncze dla loch. Dlatego też w Polsce większość hodowców spełnia już wymogi tej dyrektywy.

www.farmer.pl, www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>