Utrata słuchu związana z częstszymi pobytami w szpitalu.

Pogorszenie słuchu u starszych osób jest związane z gorszym stanem zdrowia fizycznego i psychicznego oraz częstszymi pobytami w szpitalu – wynika z badań, które publikuje pismo „Journal of the American Medical Association” (JAMA). Jak przypominają autorzy badań, upośledzenie słuchu to bardzo rozpowszechniony problem wśród osób starszych. Na przykład w USA dotyczy on dwóch trzecich osób w wieku 70. lat i więcej. Analizy wskazują, że ludzie, u których dochodzi do pogorszenia słuchu gorzej funkcjonują nie tylko pod względem intelektualnym, ale też fizycznym. Na przykład, w styczniu 2013 r. na łamach „JAMA” pojawił się artykuł, informujący o związku między problemami ze słuchem a szybszym rozwojem demencji u seniorów.

Naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore (USA) badali związek między upośledzeniem słuchu u starszych osób – w wieku 70 lat i więcej – a stanem zdrowia i ryzykiem hospitalizacji. W tym celu przeanalizowali dane zbierane w latach 2005-2006 oraz 2009-2010 w ramach szeroko zakrojonego amerykańskiego badania epidemiologicznego – National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES).

U wszystkich uczestników oceniano próg słyszenia przy pomocy metody określanej jako audiometria tonalna. Informacje na temat pobytów w szpitalu w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz stanu zdrowia w ostatnim miesiącu zebrano przy pomocy kwestionariuszy.

Okazało się, że odsetek osób, które przebywały w szpitalu w ostatnim roku był wyższy wśród tych, u których doszło do upośledzenia słuchu w stopniu od łagodnego do głębokiego (1140 osób), w porównaniu z grupą słyszącą prawidłowo (529 osób) – odpowiednio 24 proc. i 19 proc. Seniorzy, u których stwierdzono problemy ze słuchem częściej też trafiali do szpitala oraz częściej czuli się źle fizycznie i psychicznie przez ponad 10 dni.

Naukowcy zaznaczają, że potrzebne są dodatkowe badania, by móc wyjaśnić podłoże zaobserwowanych zależności i zweryfikować, czy leczenie problemów ze słuchem może zredukować hospitalizacje oraz pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i stan zdrowia seniorów.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>