Uszkodzenia słuchu w średnim wieku coraz częstsze.

Co dziewiąta osoba w wieku od 45 do 54 lat wykazuje objawy uszkodzenia słuchu – wynika z badań opublikowanych przez „Archives of Otolaryngology-Head & Neck Surgery”. W badaniach wzięło udział ponad 2,8 tys. osób w wieku od 21 do 84 lat. W tej grupie co siódma osoba miała w większym lub mniejszym stopniu uszkodzony słuch i, tak jak podejrzewano, odsetek rósł wraz z wiekiem badanych (ponad 40 proc. osób po 65. roku życia i około 90 proc. po 80. roku życia).
Naukowców zaniepokoił jednak fakt, że w grupie osób w wieku średnim problemy ze słuchem miała już co dziewiąta osoba.

Zdaniem autora badań Scotta Nasha z amerykańskiego Uniwersytetu Wisconsin, odsetek ten jest wysoki, jednak nie zaskakujący. Lekarze nie przeprowadzają zazwyczaj rutynowych badań pod kątem utraty słuchu wśród pacjentów w średnim wieku, a ze względu na to, że proces ten postępuje powoli, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia.

„Nie powinniśmy myśleć o uszkodzeniu słuchu jako o nieodłącznej części starzenia się, ale jako o zmianie w statusie zdrowotnym, którą możemy opóźnić lub której możemy zapobiec” – mówi Nash.

Naukowcy zaobserwowali ponadto, że problemy ze słuchem mogą mieć związek z ryzykiem chorób serca i udaru. Wskazuje na to gorszy stan naczyń krwionośnych siatkówki oka u osób z uszkodzonym słuchem.

Zdrowie ucha wewnętrznego zależy w dużym stopniu od dostaw krwi; gdy obieg ten nie działa prawidłowo odbija się to na naszym słuchu – wyjaśniają badacze.

Nie zauważono jednak jakiejkolwiek relacji pomiędzy słuchem a innymi czynnikami chorób serca, jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca czy otyłość.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>