Usunęli potworniaka płodowi.

Lekarze z Jackson Memorial Hospital na Florydzie przeprowadzili pionierską operację usunięcia guza z jamy ustnej płodu.
Badanie usg. w 21. tygodniu ciąży ujawniło potworniaka, który wyglądał jak wydobywający się z ust bąbel. Obecność masy o wymiarach sporej śliwki (4,1 × 2,4 × 2,8 cm) potwierdzono za pomocą rezonansu magnetycznego.
Chirurdzy usunęli potworniaka laserowo. Operacja trwała ponad godzinę. Bez niej 20-miesięczna dziś Leyna nie miała szans na przeżycie. Jedynym śladem tego, co przeszła jeszcze w łonie matki, jest drobna blizna nad wargą.

W artykule opublikowanym na łamach American Journal of Obstetrics & Gynecology można przeczytać, że choć epignatus, czyli potworniak ustno-gardłowy, stanowi tylko 9% wszystkich potworniaków, wszystkie wcześniejsze przypadki diagnozowane przedporodowo wiązały się albo ze zgonem płodu, albo pilną operacją po porodzie. Przypadek z Jackson Memorial Hospital pokazuje, że niedrożności dróg oddechowych i licznych postnatalnych procedur medycznych można uniknąć, przeprowadzając fetoskopię. Leyna Mykaella Gonzalez urodziła się w terminie, co sugeruje, że inne dzieci również dobrze by to tolerowały.

 

www.kopalniawiedzy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>