USA: udany przeszczep obu rąk u mężczyzny po amputacji czterokończynowej.

Chirurdzy Brigham and Women’s Hospital w Bostonie po raz pierwszy przeszczepili obie ręce 65-letniemu mężczyźnie, który kilka lat wcześniej przeszedł amputację czterokończynową. Operację, która trwała 12 godzin, przeprowadziło ponad 40 chirurgów, lekarzy różnych specjalności i pielęgniarek. Operowany Richard Mangino powiedział, że dla niego to cud.
Mężczyzna w 2002 roku stracił obie ręce poniżej łokcia oraz dwie nogi (poniżej kolana) na skutek powikłań po sepsie.
Chirurdzy twierdzą, że już po kilka dniach po zabiegu był w stanie poruszać palcami przeszczepionych rąk, ale czucie w nich będzie miał najwcześniej po 6 do 9 miesiącach.

W ocenie dra Bohdana Pomahaca, dyrektora oddziału chirurgii transplantacyjnej Brigham and Women’s Hospital, dotychczas na całym świecie przeszczepiono około 50 rąk, z tego 12 w USA. Operacja Richarda Mangino była czwartą transplantacją w USA, podczas której przyszyto obie ręce.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>