USA: nadzieja dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni.

Naukowcy zaprojektowali wirus, który dostarcza niezbędny gen bezpośrednio do nerwu ruchowego i ratuje go. Brian Kaspar z Ohio State University wraz z zespołem zaprojektował wirus, który dostarcza gen, umożliwiający przeżycie nerwu ruchowego u myszy chorych na rdzeniowy zanik mięśni. Bez leczenia myszy te umierają po ok. 15 dniach. Wcześniejsze metody terapii umożliwiały zwierzętom przeżycie 45 dni, a najnowsza metoda pozwala myszom przeżyć ponad 250 dni i znacząco poprawia kondycję ich mięśni.

Naukowcy bardzo chcieliby, żeby opisana przez nich metoda okazała się skuteczna w leczeniu niemowląt. Żeby to sprawdzić podali ten sam wirus, ale znakowany fluorescencyjnie, młodym małpom cynomologus (makakom). Okazało się, że fluorescencyjny gen jest bez problemu dostarczany do komórek rdzeniowego nerwu ruchowego, co sugeruje, że metoda działa u naczelnych i ma szanse na zastosowanie u ludzi.

Rdzeniowy zanik mięśni to choroba genetyczna, jedno z najczęstszych wrodzonych schorzeń neurologicznych u niemowląt, stopniowo prowadzi do postępującego osłabienia mięśni i śmierci.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>