USA: kard. O’Malley o klonowaniu ludzkich embrionów.

„Postęp techniczny w klonowaniu człowieka to nie postęp ludzkości, lecz jego zaprzeczenie”. Tak skomentował doniesienia o sklonowaniu ludzkich embrionów przewodniczący Komitetu Działań Pro-Life (Committee on Pro-Life Activites) przy Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych, kard. Sean O’Malley. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Oregonie (Oregon Health and Science University) i Naczelnego Centrum Badań (National Primate Research Center) donoszą na łamach majowego wydania czasopisma „Cell”, że udało się im sklonować ludzkie embriony i uzyskać z nich komórki macierzyste.

To pierwszy tego typu zakończony powodzeniem eksperyment na materiale pobranym od ludzi. Wcześniej podobne zabiegi z sukcesem przeprowadzano na komórkach myszy i małp. Opisana przez naukowców operacja polega na wprowadzeniu DNA ludzkiej skóry do komórek jajowych, z których wcześniej usunięte zostały jądra komórkowe. Powstałe w ten sposób embriony są genetyczną kopią dawcy DNA. Pozwala im się rosnąć przez około siedmiu dni, a następnie zabija i pobiera komórki macierzyste, które mogą stanowić tworzywo wielu rodzajów ludzkich tkanek i być wykorzystywane w terapii wybranych schorzeń.

„Tworzenie nowych istnień ludzkich w laboratorium wyłącznie po to, żeby je zniszczyć, to nadużycie potępiane nawet przez tych, którzy nie podzielają przekonań Kościoła katolickiego co do życia człowieka” – podkreślił kard. O’Malley. Przypomniał jednocześnie, że istnieją inne, niewzbudzające moralnych wątpliwości metody uzyskiwania dojrzałych komórek macierzystych.

„Niezależnie od celu, w jakim jest wykorzystywane, klonowanie oznacza traktowanie ludzi jako produktów wytworzonych na zamówienie, w zależności od życzenia innych ludzi. Jest to sprzeczne z naszym moralnym obowiązkiem uznawania każdego członka rodziny ludzkiej za unikalny dar Boga” – napisał arcybiskup Bostonu.

sg/rv, usccb, cns, cna

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>