USA: 10-letnia dziewczynka otrzymała płuca od dorosłego dawcy.

Decyzją sądu transplantolodzy w Filadelfii złamali dotychczasowe reguły i przeszczepili dziesięcioletniej dziewczynce obydwa płuca pobrane od dorosłego dawcy – poinformowały AP i Reuters. W USA obowiązuje zasada, że dzieci do 12. roku życia mogą mieć przeszczepione jedynie narządy pozyskane od dawców, którymi są również dzieci. Od dorosłych transplantacja jest możliwa tylko wtedy, gdy przeszczepu nie można dopasować do żadnej osoby dorosłej lub nastolatka oczekujących na taką operację. Takie regulacje mocno jednak ograniczają dostęp do przeszczepów małym dzieciom.

Dziesięcioletnia Sarah Murnaghan cierpi na mukowiscydozę, chorobę genetyczną wywoływana przez jeden gen. Na skutek tej wady organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz; powstają zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, głównie w płucach i układzie pokarmowym.

Chorzy na mukowiscydozę często mają infekcje płuc, z czasem są one coraz mniej wydolne. Sarah była już w tak ciężkim stanie, że nie mogła zbyt długo oczekiwać na transplantację. W tej sytuacji rodzice wystąpili do U.S. District Judge Michael Baylson o wydanie w tej sprawie werdyktu. Sąd przychylił się do wniosku rodziców dziewczynki, a także 11-letniego chłopca, Javier Acosta. 5 czerwca obydwoje umieszczono na liście dorosłych osób oczekujących na przeszczep płuc.

Chirurdzy szpitala dziecięcego w Filadelfii, którzy operowali Sarę Murnaghan, twierdzą, że nie mieli problemów z dopasowaniem do jej organizmu płuc dorosłego dawcy. Operacja trwała 6 godzin.

Część specjalistów zwraca jednak uwagę, że przeszczep płuc jest jednym z najtrudniejszych zabiegów w transplantologii i u dzieci jest większe ryzyko powikłań. Najgroźniejsze są infekcje pooperacyjne.

Organ Procurement and Transplantation Network poinformował, że w USA na przeszczep płuc czeka 31 innych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 11 lat. Zwołano w trybie pilnym zebranie komitetu wykonawczego organizacji, ale na razie nie podjęto decyzji o włączeniu tych dzieci na listę osób dorosłych oczekujących na transplantację. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>