Urządzanie pokoju dla dziecka to nie kaprys, to nakaz ewolucji.

Kobietami w ciąży, które nagle zaczynają wszystko porządkować wcale nie rządzi kaprys. Takie zachowania mają głębokie podłoże ewolucyjne – wynika z badań kanadyjskich psychologów z uniwersytetu McMaster. Naukowcy z McMaster zainteresowali się nagłym przypływem energii u kobiet w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Przyszłe matki zabierają się za porządkowanie otoczenia, sprzątanie, urządzanie domu na nowo, są bardziej wybredne w wyborze towarzystwa. Ten objaw „urządzania gniazda” był znany od dawna, ale – jak napisano w komunikacie McMaster – psychologowie nie analizowali jego podłoża.

W badaniu przyglądano się zachowaniom grupy kobiet w ciąży oraz grupy kobiet, które nie spodziewały się dzieci – to była grupa kontrolna. Jednocześnie analizowano zachowania kobiet w ciąży i w okresie tuż po urodzeniu dziecka. Kwestionariusze z pytaniami, na które odpowiadały kobiety ułożono z pomocą położnych.

U kobiet w ciąży zauważono, że ich skłonność do porządkowania przestrzeni, sprzątania, urządzania domu, urządzania pokoju dziecinnego miała wręcz charakter kompulsywny, towarzyszyły temu przypływy energii. Kobiety wykazywały też większą selektywność w wyborze osób, z którymi się spotykały. Wolały spędzać czas tylko z osobami, którym ufały.

Badacze z McMaster sugerują, że takie zachowania wynikają z chęci ochrony dziecka jeszcze przed jego urodzeniem oraz przygotowań na czas po porodzie. Podobne zachowania zauważyć można też wśród zwierząt. „To wiąże nas z czasami naszych przodków. Zapewnienie bezpiecznego otoczenia pomaga kształtować związek i przywiązanie między matką a dzieckiem” – powiedziała cytowania w komunikacie Marla Anderson z wydziału psychologii McMaster, współautorka badania.

Jedną z ciekawostek jest to, jak silne jest dążenie do zapewnienia dziecku „bezpiecznego gniazda”: opisane w badaniu urządzanie przestrzeni jest szczególnie widoczne w ostatnim trymestrze ciąży, choć to właśnie wówczas przyszłe matki skarżą się na największe zmęczenie.

Badanie, którego opis ukazał się właśnie w internetowym czasopiśmie „Evolution & Human Behavior” będzie miało ciąg dalszy. Psychologowie z McMaster chcą sprawdzić, czy przymus sprzątania i porządkowania jest uwarunkowany tylko hormonami, czy też podobne zachowania w miesiącach poprzedzających pojawienie się dziecka można zauważyć u kobiet decydujących się na adopcję oraz u przyszłych ojców. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>