Urugwaj legalizuje marihuanę.

Urugwaj stanie się niebawem pierwszym krajem na świecie, który zalegalizuje marihuanę – donosi „Independent”. Krytycy tego pomysłu sugerują, że legalizacja narkotyku otworzy drzwi do innych, groźniejszych używek, przez co zwiększy się liczba narkomanów. Jako powód legalizacji narkotyku władze podają chęć podniesienia stanu zdrowia mieszkańców kraju oraz zapewnienie im bezpieczeństwa. Przyznają, że mimo zaangażowania ogromnych sił i środków w walce z gangami narkotykowymi ta polityka poniosła klęskę, a jej konsekwencją jest stale rosnąca liczba ofiar.

Prezydent Urugwaju Jose Mujica jest zadowolony z przyjęcia projektu, któremu jednak, jak to wynika z sondaży, przeciwnych jest dwie trzecie mieszkańców kraju.

Ponieważ partia prezydenta ma większość w Senacie, nie będzie problemu, by za kilka tygodni projekt stał się prawem. Tym samym Urugwaj, jako pierwszy kraj na świecie stworzy legalny, regulowany rynek marihuany.

Pomysł Urugwaju chwali Ethan Nadelmann, szef U.S. Drug Policy Alliance, który działanie to ocenia jako dalej idące niż legalizacja marihuany w amerykańskich stanach Kolorado i Waszyngton.

Do podobnych kroków, mając na uwadze skutki wojny z gangami narkotykowymi, nawołują też prezydenci Kolumbii Juan Manuel Santos oraz Otto Perez Molina z Gwatemali. Ich zdaniem tylko legalizacja marihuany poprawi zdrowie publiczne i zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>