Urodziło się już 5 mln dzieci z probówki.

Około pięciu milionów dzieci przyszło na świat dzięki zapłodnieniu in vitro, od kiedy w 1978 roku urodziło się pierwsze dziecko z probówki, czyli Louise Brown – wynika z danych przekazanych w czasie konferencji naukowej w Stambule.
Według Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) każdego roku rodzi się ok. 350 tys. dzieci poczętych in vitro, co oznacza 0,3 proc. na 130 milionów dzieci, które co roku przychodzą na świat.
Liczba 5 milionów jest oparta na danych zebranych z całego świata do roku 2008; nie ma żadnych dostępnych statystyk uwzględniających ostatnie 3,5 roku. Uczestnicy konferencji zwracali uwagę, że w ciągu wielu lat technika zapłodnienia in vitro, od początku budząca żywe polemiki, stała się znacznie bardziej efektywna, częściej skutkująca ciążami.

Według danych zaprezentowanych w Stambule każdego roku na całym świecie przeprowadza się 1,5 miliona zabiegów in vitro (uwzględniając metodę ICSI), z czego jedna trzecia w Europie. Średnia skuteczność przy jednym cyklu in vitro wynosi ok. 32 proc.

Odsetek narodzin trojaczków w wyniku zapłodnienia in vitro wynosi obecnie ok. 1 proc., a bliźniąt – nieco poniżej 20 proc. ESHRE poinformowało, że dąży do ograniczenia liczby ciąż mnogich, poprzez wszczepianie coraz częściej tylko jednego embriona.(PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>