Uraz mózgu może skracać życie.

Urazy głowy mogą zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci – informuje pismo „JAMA Psychiatry”. Naukowcy z University of Oxford oraz Karolinska Institutet w Sztokholmie przeanalizowali szwedzkie dane medyczne z lat 1969-2009. Dotyczyły one ponad 2 mln pacjentów, którzy przeżyli co najmniej sześć miesięcy po urazie. Jak się okazało, osoby po urazie głowy były trzykrotnie bardziej narażone na przedwczesną śmierć.

O ile tylko 0,2 proc. osób. które nie doznały urazu głowy, umierało przed 56. rokiem życia, to w grupie. która doznała urazu. było to 0,6 proc. Najbardziej zagrożone okazały się osoby, u których jeszcze przed urazem występowały zaburzenia psychiczne – w ich przypadku 56. roku życia nie dożywało aż 4 proc. objętych badaniami.

Najczęstszymi przyczynami przedwczesnej śmierci okazały się samobójstwo i poważne urazy będące skutkiem napaści lub wypadku.

Autorzy badań uważają, że powstałe na skutek urazu mózgu uszkodzenia sieci neuronowych pogarszają zdolność radzenia sobie w nowych sytuacjach. Choć przedwczesna śmierć to najgorszy z odległych skutków urazu głowy, znacznie powszechniejszymi następstwami są depresja czy lęki. Dlatego stan zdrowia pacjentów po urazie powinien być monitorowany.

Co roku ponad milion osób trafia w Europie do szpitala z powodu urazu głowy. Badania pośmiertne wykazują ślady urazu mózgu u 2 proc. populacji.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>