"Rak szyjki macicy. Wybierz życie" ! .

W dniach 21-22 września 2007 roku w Gdańsku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod hasłem „Rak szyjki macicy. Wybierz życie”……….

Celem zjazdu organizowanego przez Sekcję Ginekologii Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wraz z Kliniką Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku było jak najszersze zaprezentowanie problematyki związanej z najczęściej występującymi chorobami nowotworowymi układu rodnego. Zdaniem prof. Janusza Emericha – przewodniczącego Sekcji Ginekologii Onkologicznej – najistotniejszym elementem walki z rakiem szyjki macicy jest profilaktyka. Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie jeśli chodzi o wykrywanie i leczenie tego nowotworu. W stadium I zaawansowania z rakiem szyjki macicy udaje się wygrać w około 80% przypadków, podczas gdy w stadium II/III już tylko 40%. Według wielu specjalistów zebranych na konferencji wciąż duża część kobiet w ogóle nie korzysta z opieki ginekologicznej.

Wszystko wskazuje na to, że rok 2007 będzie przełomem w wykrywaniu i leczeniu raka szyjki macicy w Polsce, a to za sprawą rozpoczętego niedawno ogólnopolskiego skriningu raka szyjki macicy finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Drugim novum jest wprowadzenie na polski rynek szczepionki przeciw genitalnym szczepom ludzkiego wirusa brodawczaka (HPV).

Zapraszamy na relację,
Łukasz Woźniacki
Redaktor Openmedica
Przemysław Rudowski
Project Manager Openmedica
www.openmedica.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>