Unikatowa kolekcja starodruków medycznych w klasztorze Karmelitów.

Unikatowe XVI – wieczne starodruki medyczne zawierające m.in. opisy operacji z okresu renesansu czy zasady pielęgnacji noworodków znajdują się w Bibliotece Klasztoru Karmelitów w Krakowie. W piątek starodruki zaprezentowano historykom. Starodruki mogli obejrzeć w piątek historycy medycyny z europejskich uniwersytetów i dziennikarze. „Nadszedł czas, by skarby, które przez tyle wieków przechowywaliśmy, ujrzały światło dzienne. Mamy nadzieję, że będziemy się mogli dzielić nimi z badaczami” – powiedział przeor krakowskiego klasztoru karmelitów o. Stanisław Wysocki.

Karmelici marzą, by znalazły się środki na konserwację zbiorów oraz na wybudowanie na posiadanej przez nich działce biblioteki i czytelni z prawdziwego zdarzenia, tak by dzieła, które znajdują się obecnie na terenie klasztornej klauzury, mogły być udostępniane studentom i badaczom. A jest się czym pochwalić.

W klasztornej bibliotece znajdują się m.in. dzieła klasyków medycyny – Galena, Hipokratesa i Dioskoridesa oraz prace wybitnych humanistów jak Paracelsusa – lekarza i przyrodnika, który prowadził badania nad wykorzystaniem substancji chemicznych jako leków i prekursora pediatrii Hieronima Mercurialisa. Niektóre ze starodruków należą do pojedynczych, zachowanych na świecie egzemplarzy.

„Dwa lata temu na konferencji w Tours po raz pierwszy opowiedziałam europejskim badaczom o zbiorach krakowskich karmelitów. Dodatkową wartością tej kolekcji są zamieszczone w książkach marginalia czyli odręczne zapiski i komentarze do dzieł medycznych sprzed kilku wieków. Konieczne są szczegółowe badania, by każdy z tych egzemplarzy opisać” – mówiła dr Magdalena Koźluk z Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizująca się w historii medycyny.

Badacze dokładnie obejrzeli księgi medyczne, które należały w XVI – wieku do pochodzącego z Zurychu, krakowskiego lekarza Antona Schneebergera.

W kolekcji karmelitów są także książki ze zbioru rektorów Akademii Krakowskiej – Jakuba i Krzysztofa Naymanów zgromadzonego do połowy XVII wieku oraz książki należące do znanych lekarzy: Macieja z Kobylina, Jana Retyka, Andrzeja Wargockiego, Szymona Serenniusza, Macieja z Krajny, Stanisława Zawadzkiego.

W Bibliotece Klasztoru Karmelitów w Krakowie na Piasku znajduje się ok. 12 tys. starodruków z krakowskiego i lwowskiego księgozbiorów zakonu. Są tam m.in. średniowieczne rękopisy i inkunabuły, dzieła Ojców Kościoła, księgi liturgiczne, prace o tematyce teologicznej, historycznej, geograficznej. Początki księgozbioru sięgają XV wieku, powstał on m.in. dzięki darowiznom krakowskich mieszczan i uczonych.

Jak mówił o. Wysocki prowincję karmelitów, która obecnie liczy niewiele ponad 60 zakonników, stać rocznie na konserwację 2 – 3 rękopisów. „Bez pomocy z zewnątrz nie jesteśmy w stanie prowadzić prac na większą skalę” – powiedział przeor.

W międzynarodowym sympozjum naukowym poświęconym analizie medycznego zbioru starodruków wzięli udział naukowcy z Europy, w tym m.in. prof. Jean-Paul Pittion z Centrum Badań nad Renesansem z Tours i prof. Veronique Boudon-Millet z Sorbony ekspert w zakresie twórczości Galena.

Po wakacjach zainteresowani będą mogli obejrzeć księgi medyczne w muzeum klasztoru Karmelitów.(PAP)

wos/ abe/ krf/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>