Unia Europejska walczy z paleniem! Co roku umiera 650 tys. Europejczyków!

Tytoń zabija przedwcześnie co roku około 650 tys. Europejczyków – podała KE przed przypadającym 31 maja Światowym Dniem bez Papierosa. Ta liczba obejmuje zarówno palaczy, jak i osoby niepalące. UE planuje w przyszłym roku rewizję przepisów antynikotynowych – informuje PAP.
UE planuje rewizję przepisów antynikotynowych

Szacuje się, że aż 13 mln osób w UE cierpi na choroby wywołane paleniem. Są to zapalenia oskrzeli i inne infekcje dróg oddechowych; choroby płuc, ataki serca i choroby układu krążenia, astma, rak.

Co UE robi w walce z tytoniem? Przede wszystkim przyjęła legislację dotyczącą produktów tytoniowych i reklam tych produktów.

Dyrektywa o produktach tytoniowych z 2001 roku wymaga, by wszystkie produkty tytoniowe sprzedawane w UE zawierały pisemne ostrzeżenia, że „palenie zabija” lub „poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu”. Drugie ostrzeżenie jest wybierane z listy 14 ostrzeżeń (np. „Palenie tytoniu może spowodować powolną i bolesną śmierć”). Ponadto dyrektywa ta zakazuje używania nieprawdziwych określeń typu „light” (lekkie) czy z „niską zawartością substancji smolistych”, a także określa maksymalny poziom substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla w papierosach.

Z kolei dyrektywa o reklamie tytoniu z 2003 roku zakazuje reklamy produktów tytoniowych w prasie, radiu i w internecie. Zakazuje również sponsorowania przez firmy tytoniowe wydarzeń ponadnarodowych. Reklama i sponsoring w telewizji są też zakazane dyrektywą o usługach audiowizualnych z 1989 roku.

Jeśli chodzi o prewencję, to kraje członkowskie same ustalają odpowiednie zasady – UE co najwyżej koordynuje działania narodowe i udziela krajom rekomendacji w sprawie ochrony nieletnich czy zakazywania palenia w miejscach publicznych, pracy czy transporcie.

Już pięć krajów UE wprowadziło całkowity zakaz palenia w miejscach pracy i zamkniętych miejscach publicznych, w tym w barach i restauracjach. Są to: Irlandia, Wielka Brytania, Grecja, Hiszpania i Węgry. Na Węgrzech, według nowego prawa przyjętego w kwietniu tego roku, zakaz palenia obejmuje wszystkie miejsca pracy – w tym nie tylko bary i restauracje, ale też hotele. W Hiszpanii zakazem palenia objęto też dyskoteki i terminale transportu publicznego. W Finlandii zakazano ekspozycji produktów tytoniowych, a także sprzedaży w automatach. Zakazano również palenia w publicznych instalacjach pod gołym niebem, a także w pokojach hotelowych.

Włochy, Szwecja, Malta, Łotwa, Finlandia, Słowenia, Francja, Holandia, Cypr i Polska przyjęły legislację antynikotynową, zezwalającą jednak na palenie w wyznaczonych miejscach zamkniętych.

KE planuje przedstawienie w 2012 roku propozycji rewizji dyrektywy o produktach tytoniowych. Jedną z propozycji jest wprowadzenie dużych wizualnych ostrzeżeń lub normalizacja opakowań papierosów.

PAP, www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>