„Unia Europejska chroni klimat na najgłupszy sposób”

Ekspert Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski uważa, że pomysł, by płacić za wielkość emisji CO2 premiuje przede wszystkim kraje bogate, o rozwiniętej gospodarce, a niszczy te, które dopiero do tego dążą. „Przyjmijmy, że rzeczywiście globalne ocieplenie następuje i jest złe – bo są różne opinie na ten temat – i przyjmijmy, że jest spowodowane przez człowieka. Wyobraźmy sobie, że Unia Europejska odpowiada za 20 proc. światowej emisji CO2 i to rozwiązanie sprawi, że emisja zmniejszy się o jedną piątą. Przyroda wcale nie musi odczuć poprawy, a gospodarka krajów rozwijających się zostanie zarżnięta” – powiedział.

Jego zdaniem handel uprawnieniami do emisji CO2 może w perspektywie kilku lat doprowadzić do narośnięcia bańki spekulacyjnej, której pęknięcie może wywołać podobne skutki jak to miało miejsce w przypadku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych. „Prawa do emisji będą kupowały instytucje finansowe i będą nimi spekulować. Moim zdaniem nie tędy droga” – powiedział.

Na szczycie w Brukseli przywódcy Unii Europejskiej określili roczne potrzeby krajów rozwijających się na walkę ze zmianami klimatycznymi do 2020 roku na 100 mld euro. Nie zdecydowano, jaką część tych pieniędzy jest w stanie zapewnić Unia. W Brukseli ustalono, że przy wyliczaniu składki zostanie wzięta pod uwagę „zdolność do ponoszenia kosztów przez mniej zamożne kraje UE”.

PAP |
www.info.wiara.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>