Ultradźwiękowa pigułka.

Ultradźwiękowe urządzenie w formie pigułki może zastąpić bolesne zastrzyki – twierdzą jego twórcy, cytowani przez „New Scientist”. Codzienne zastrzyki konieczne są w przypadku wielu pacjentów cierpiących na cukrzycę czy nowotwory. Łykanie pigułek jest łatwiejsze i przyjemniejsze, jednak substancje takie jak insulina zbyt opornie przechodzą do tkanek, aby można je było podawać doustnie. Rozwiązaniem mogłyby być przyspieszające wchłanianie ultradźwięki. W przypadku leków aplikowanych na skórę ultradźwięków używa się od lat – dzięki nim lecznicze substancje wchłaniają się 10 razy szybciej.

Ultradźwiękowa pigułka – opracowane przez firmę Zetroz urządzenie o nazwie uPill – pokrywana jest lekiem. Emitując ultradźwięki, podgrzewa cząsteczki w skórze i zwiększa przepuszczalność błon komórkowych. Sprawdza się to zwłaszcza przypadku leków zawierających białka – jak insulina, szczepionki czy leki przeciwnowotworowe.

Wkrótce mają się rozpocząć testy bezpieczeństwa metody na zwierzętach. Jeśli się powiodą, uPill powinna kosztować od 20 do 30 dolarów za sztukę. Teoretycznie można takiej pigułki używać wielokrotnie, jednak zapewne nie będzie to nazbyt popularna opcja…. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>