Ultradźwięki mogą chronić nerki.

Działając ultradźwiękami można zapobiec ostrej niewydolności nerek, która jest częstym powikłaniem po poważnych operacjach chirurgicznych – informuje “Journal of the American Society of Nephrology”. Ostra niewydolność nerek polega na nagłym zaprzestaniu wydzielania przez nie moczu, co prowadzi do gromadzenia się w organizmie toksycznych produktów przemiany materii. Niewydolność nerek bywa skutkiem różnych patologii – na przykład zatrucia, urazu, zapalenia płuc, zawału serca czy biegunki. Może się też rozwinąć na skutek niedokrwienia nerek po poważnej operacji chirurgicznej – na przykład operacji dotyczącej serca. Możliwości leczenia są ograniczone – w grę wchodzi głownie podawanie silnych leków moczopędnych, zwłaszcza furosemidu oraz podłączenie do sztucznej nerki.

Zespół dr. Marka Okusy z University of Virginia eksponował znieczulone myszy na działanie ultradźwięków na 24 godziny przed zaburzeniem dopływu krwi do nerek. Naukowcy zastosowali w tym celu typowy aparat do obrazowania metodą ultradźwiękową (USG).

Jak się okazało, po przywróceniu dopływu krwi do nerek były one nadal zdrowe. Gryzonie z grupy kontrolnej, u których aplikowanie ultradźwięków tylko markowano, doznały uszkodzeń nerek na skutek niedokrwienia.

Choć badania przeprowadzono na myszach, naukowcy twierdzą, że w podobny sposób da się pomóc ludziom.

Ich zdaniem pod wpływem ultradźwięków w śledzionie pobudzane są mechanizmy zapobiegające procesom zapalnym i chroniące nerki. Co więcej, dr Okusa przypuszcza, że ultradźwięki mogłyby wywierać ochronny wpływ także na inne narządy – płuca, serce czy wątrobę. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>