Udało się przekształcić ludzkie komórki macierzyste w komórki produkujące mielinę.

Udało się przekształcić ludzkie zarodkowe komórki macierzyste w oligodendrocyty – komórki ośrodkowego układu nerwowego, które produkują osłonki mielinowe dla neuronów – donoszą naukowcy z USA na łamach pisma „Development”.

Oligodendrocyty są komórkami odpowiedzialnymi w mózgu za wytwarzanie mieliny – osłonki izolującej włókna nerwowe, która zabezpiecza je i umożliwia szybkie przekazywanie informacji w ośrodkowym układzie nerwowym. Do uszkodzenia mieliny dochodzi u chorych na stwardnienie rozsiane, bez prawidłowej izolacji włókien nerwowych komórki nie mogą prawidłowo się komunikować, co prowadzi do zaburzeń w działaniu neuronów.
Dotychczas bez problemu przekształcano mysie zarodkowe komórki macierzyste w oligodendrocyty, natomiast nie udawało się zrobić tego z komórkami ludzkimi. Czynnikiem niezbędnym do skierowania komórek na tą drogę różnicowania jest tzw. Sonic Hedgehog, białko które odpowiada za powstawanie oligodendrocytów podczas rozwoju zarodkowego.

W swoich najnowszych badaniach UNow Su-Chun Zhang wraz z kolegami z University of Wisconsin wykazał, że poddanie ludzkich zarodkowych komórek macierzystych działaniu tego samego czynnika Sonic Hedgehog również powoduje, że powstają z nich oligodendrocyty. Proces różnicowania trwa jednak znacznie dłużej – aż 14 tygodni, podczas gdy mysie komórki przekształcają się już po 2 tygodniach.

Naukowcy zaobserwowali też, że czynnik wzrostu o nazwie Fgf2 który promuje powstawanie oligodendrocytów z mysich komórek macierzystych, opóźnia ten proces w przypadku komórek ludzkich.

Doktor Zhang podkreśla, że badania jego zespołu mają duże znaczenie kliniczne. „Jesteśmy teraz w stanie otrzymać populację komórek produkujących mielinę, które mogą być użyte do naprawy uszkodzonych osłonek mielinowych”. Zdaniem autorów pracy oligodendrocyty otrzymane z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych są też właściwym materiałem do dalszych badań farmakologicznych. KDO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>