Uczniowie z nadwagą i otyłością w Częstochowie zostaną objęci teleopieką.

Uczniowie z Częstochowy, którzy mają problem z nadwagą i otyłością, zostaną objęci teleopieką medyczną. W odosobnionym pomieszczeniu przygotowanym dla nich w szkole, będą kontaktować się online ze specjalistami, żeby porozmawiać o prawidłowej diecie. Program prozdrowotny „Monitorowania nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży” został we wtorek pilotażowo zainaugurowany w dwóch szkołach w Częstochowie – szkole podstawowej i gimnazjum. „Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 29 proc. nastolatków w wieku od 11 do 15 lat cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. Szacujemy, że w Częstochowie ten problem dotyczy ok. 25 proc. uczniów” – powiedziała PAP naczelnik wydziału zdrowia w Urzędzie Miasta Grażyna Stramska-Świerczyńska.

Dodała, że problem z nadwagą wśród częstochowskich uczniów był już sygnalizowany w ubiegłym roku, kiedy u 83,2 proc. przebadanych dzieci z klas piątych i szóstych szkół podstawowych wykryto nieprawidłowości w wadzie postawy (postawa asymetryczna, postawa niedbała, nieprawidłowe ukształtowanie krzywizn kręgosłupa). Wśród jednej z przyczyn takiego stanu wskazywano wówczas m.in. nadwagę.

Wdrażany w Częstochowie program obejmie tych uczniów, których rodzice wyrażą zgodę. „Jest on oparty na innowacyjnym systemie teleopieki medycznej. Dziecko usiądzie przed laptopem z włączoną kamerą i po połączeniu się z centrum opieki medycznej będzie mogło porozmawiać o swoich problemach między innymi z lekarzem, dietetykiem i rehabilitantem. To będzie indywidualna rozmowa w trakcie której uczeń uzyska informacje na temat prawidłowego żywienia, zalecanych ćwiczeń oraz opracowanej dla niego diety. Dziecko będzie monitorowane w celu sprawdzenia postępów” – dodała Stramska-Świerczyńska.

Dla uczniów, którzy wezmą udział w programie, szkoły przygotują wydzielone pomieszczenia, by – jak informuje Urząd Miasta – uczniowie mogli rozmawiać w „przyjemnej i bezstresowej atmosferze”.

Problem nadwagi i otyłości będzie poruszany również wśród rodziców m.in. na wywiadówkach.

Naczelnik wydziału zdrowia dodała, że o złych nawykach żywieniowych będzie mógł porozmawiać ze specjalistą każdy uczeń.

Program będzie pilotażowo realizowany do końca tego roku w dwóch szkołach w mieście. „Jeśli się sprawdzi będziemy go kontynuować również w innych szkołach” – dodała naczelnik wydziału zdrowia. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>