Uczestnicy wyprawy „Szpik na Szczyt” zdobyli Kilimandżaro.

Kilkanaście osób – w tym trzy wyleczone z białaczki przeszczepieniem szpiku, a także 7 dawców szpiku – zdobyły we wtorek najwyższą górę Afryki – Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.). Pomysłodawczynią wyprawy „Szpik na Szczyt” była himalaistka Anna Czerwińska. Uczestnicy organizowanej m.in. przez Fundację „Przeciwko Leukemii” wyprawy wyruszyli z Warszawy 15 stycznia. W przeddzień wyjazdu przewodnicząca fundacji Monika Sankowska wyjaśniła, że głównym celem jest wejście na szczyt Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.), a pomysł powstał podczas jednego ze zjazdów dawców szpiku.

Uczestnicy wyprawy wchodzili na Kilimandżaro, pokonując przez kilka dni drogę Machame. Stanęli na szczycie we wtorek około godz. 7 rano. Najwyższą górę Afryki zdobyły trzy osoby po przeszczepie szpiku, siedmiu dawców szpiku wraz z Anną Czerwińską i czterech lekarzy transplantologów. Z ataku szczytowego zrezygnowały dwie osoby z grupy biorców szpiku.

„Dla wszystkich uczestników, a w szczególności dla osób po przeszczepie szpiku, już dotarcie do Camp Barafu położonego na wysokości 4550 m n.p.m. było ogromnym sukcesem i wspaniałym przeżyciem” – poinformowali we wtorek PAP organizatorzy wyprawy.

Celem projektu „Szpik Na Szczyt” było nie tylko zdobycie „dachu Afryki”, ale także zwrócenie uwagi na problemy związane z transplantologią w Polsce.

Pomysłodawczyni i jedna z uczestniczek wyprawy Anna Czerwińska to polska himalaistka, zdobywczyni Korony Ziemi, a także dawczyni szpiku kostnego. Wyprawie patronowała też dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Fundacja „Przeciwko Leukemii”, organizacja non-profit, od 13 lat wspiera, pomaga i kompleksowo zajmuje się chorymi i ich rodzinami oraz prowadzi działalność edukacyjną – propaguje wiedzę na temat nowotworów krwi i sposobów ich leczenia. Fundacja stworzyła pierwszy w Polsce profesjonalny rejestr dawców szpiku. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>