Ucho całkiem jak ludzkie.

Ze zwierzęcych komórek wyhodowano małżowinę uszną, która wygląda jak ludzka i ma podobną do niej elastyczność – informuje „Journal of the Royal Society Interface”. Ucho jest dziełem specjalistów z Massachusetts General Hospital w Bostonie. Wcześniej ten sam zespół wyhodował „ludzkie” ucho mające wielkość taką jak u dziecka – na grzbiecie myszy. Dziwnie wyglądająca mysz z uchem na grzbiecie zrobiła duże wrażenie na mediach.

Tym razem posłużono się żywą tkanką pobraną od krów i owiec. Rozwijała się ona na „rusztowaniu” z elastycznego tytanowego drutu, mającym kształt prawdziwego ludzkiego ucha osoby dorosłej (tytanowy model powstał na podstawie obrazów uzyskanych metodą tomografii komputerowej). Całość została wszczepiona do organizmu szczura, którego układ odpornościowy został osłabiony, aby umożliwić wzrost ucha. W ciągu 12 tygodni utrzymało ono założony kształt, a chrząstka zachowała elastyczność.

To kolejne osiągnięcie inżynierii tkankowej – dziedziny, która wykorzystuje wiedzę medyczną oraz metody inżynierii materiałowej do wytwarzania funkcjonalnych zamienników uszkodzonych tkanek lub całych narządów. Ponad dziesięciu osobom wszczepiono już sztuczne tchawice, pokryte komórkami macierzystymi pobranymi od innego dawcy lub samego pacjenta, zaś wyhodowana w laboratorium nerka wszczepiona szczurowi rozpoczęła produkcję moczu.

Twórcy ucha twierdzą, że to kolejny krok na drodze do wyhodowania kompletnego ludzkiego ucha z własnych komórek chrząstki pacjenta. Pozwoliłoby to pomóc osobom, które straciły małżowinę uszną na skutek wypadku albo urodziły się z jego deformacją. Zdaniem kierującego badaniami prof. Thomasa Cervantesa, próby kliniczne można będzie rozpocząć za około pięć lat.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>