U 8-letniej Chinki wykryto raka płuca.

Zaledwie 8 lat ma dziewczynka, która w Chinach zachorowała na raka płuca – informuje AFP. To najmłodszy w tym kraju pacjent z tego typu nowotworem.
Dziewczynka, której nazwiska nie ujawniono, żyła w pobliżu głównej drogi w prowincji Jiangsu, położonej w środkowej części wschodniego wybrzeża Chin. Dr Jie Fengdong z Centrum Onkologicznego w Nanjing twierdzi, że długotrwale była ona narażona na zanieczyszczenia powietrza.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego (ACS), zachorowania na raka płuc wśród dzieci to wyjątkowo rzadkie przypadki. Średnia wieku Amerykanów, u których wykrywany jest ten wyjątkowo groźny nowotwór, sięga 70 lat.

W Chinach zachorowania na raka płuca zaczęła się zwiększać wraz z gwałtownym rozwoje przemysłowym i narastającym zanieczyszczeniem powietrza. Według chińskiego ministerstwa zdrowia, w ostatnich 30 latach liczba przypadków tej choroby zwiększyła się ponadczterokrotnie.

W mieście Harbin przed dwoma tygodniami z powodu smogu wstrzymano loty, unieruchomiono miejską komunikację oraz zamknięto szkoły. Widoczność w wielu miejscach nie przekraczała 50 metrów.

Smog sprawił, że zawartość tzw. pyłu zawieszonego PM2.5, będącego mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych, wzrosła do 1000 mikrogramów na metr sześcienny i aż 40-krotnie przekraczała normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Pył ten jest jednym z czynników zwiększających ryzyko raka płuca oraz chorób serca. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>