Tworzenie teledysków pomaga młodym chorym na raka.

Tworzenie – przy współpracy terapeuty – materiałów łączących muzykę i wideo pomaga młodym pacjentom lepiej znosić chorobę nowotworową i uciążliwości związane z leczeniem – informuje serwis „Reuters Health”. Badania przeprowadziły Joan Haase i Sheri Robb z Indiana University School of Nursing w Indianapolis. Wzięło w nich udział 113 osób w wieku od 11 do 24 lat, którym z powodu choroby nowotworowej (w większości przypadków białaczka lub chłoniak) podawano dożylnie komórki macierzyste.

Przygotowania do takiego zabiegu są bardzo wyczerpujące. Najpierw pacjent musi zostać poddany chemio-lub radioterapii, niszczącej komórki nowotworowe. Wstępna faza bardzo osłabia układ odpornościowy, toteż konieczny bywa wielotygodniowy pobyt w szpitalu. Często pojawiają się nudności i owrzodzenia jamy ustnej.

Wszyscy uczestnicy badań w ciągu mniej więcej trzech tygodni pobytu w szpitalu sześć razy spotykali się z muzykoterapeutą. Połowa z nich (losowo wybrana) pracowała nad teledyskiem, pozostali tylko słuchali audiobooków. Praca nad teledyskiem polegała na pisaniu tekstu, nagrywaniu piosenki i wyborze odpowiedniego materiału filmowego.

Najtrudniejsze zadania pacjenci wykonywali na początku i pod koniec pobytu w szpitalu, gdy objawy uboczne były najmniej nasilone. W końcowej fazie badań na premierę teledysku zapraszano rodzinę i znajomych.

Jak wykazały ankiety, nastolatkowie, a także młodzi i dorośli, którzy podczas leczenia tworzyli teledyski odczuwali większe wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Zajęcie to pomagało im także lepiej radzić sobie z chorobą, pozwalało wyrazić uczucia i dzielić się nimi z otoczeniem. Izolacja społeczna – na przykład konieczność pozostawania w domu przez długi czas – jest jednym z największych wyzwań związanych z chorobą nowotworową.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>