Twitter jako medyczny informator.

Twitter, darmowy serwis społecznościowy, może być przydatny do przekazywania informacji dotyczących zdrowia i zagrożeń, na przykład klęsk żywiołowych – informuje pismo „Telemedicine and e-Health”.
Twitter, założony w 2006 roku przez Jacka Dorseya, Ev Williamsa oraz Biza Stone’a, udostępnia usługę mikroblogowania – użytkownicy mogą wysyłać i odczytywać tak zwane tweety. Tweet to krótka (poniżej 140 znaków) wiadomość tekstowa, wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Choć pomyślano go jako narzędzie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, dzięki Twitterowi można w zasadzie dotrzeć do dowolnej liczby zainteresowanych.

Szybkość działania i dostępność sprawiają, że Twitter szczególnie nadaje się do rozpowszechniania informacji medycznych i ostrzeżeń – twierdzą autorzy artykułu. Z Twittera korzystają już grupy lekarzy, szpitale i organizacje medyczne – zarówno kontaktując się z pacjentami, jak i ze sobą nawzajem.

Tysiące odbiorców łatwo można ostrzec przed zagrożeniami np. epidemiami czy niepożądanymi działaniami leków albo wskazać na nową, skuteczną metodę leczenia czy korzystne rozwiązanie organizacyjne. Pacjenci mogą być informowani o rekrutacji do badań medycznych bądź o pewnych, wiarygodnych stronach z obszerniejszymi informacjami.

Z drugiej strony wykorzystanie medium takiego jak Twitter może stwarzać problemy z poufnością i poszanowaniem prywatności pacjentów, a także wiarygodnością udostępnianych danych – zauważa pismo „Telemedicine and e-Health”. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>