Twarz łatwiej dostrzec w tłumie, jeśli widoczne są zęby.

Rezultaty naszego badania wskazują na to, że w przeciwieństwie do poprzednich twierdzeń, detekcja uśmiechów i grymasów jest stosunkowo niska w tłumie neutralnych twarzy, podczas gdy szerokie uśmiechy, czy warknięcia są dość łatwe do wykrycia – oznajmia Gernot Horstmann, autor badania.
Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym prosili osoby badane o jak najszybsze odnalezienie wesołej, bądź gniewnej twarzy pośród wielu neutralnych. Następnie mierzyli czas potrzebny na poszukiwania.

Okazało się, że identyfikowanie twarzy szło wolniej, jeśli emocje wyrażane były z zamkniętymi ustami. Natomiast w momencie pokazania zębów podczas uśmiechania się lub robienia gniewnego grymasu, konkretna twarz była zauważana dwa razy szybciej. W dodatku zadowolone oblicza były dostrzegane trochę szybciej niż te zagniewane.

Badacze zdecydowali się na przeprowadzenie badania, gdyż w poprzednich eksperymentach, dotyczących wpływu emocji na znajdywanie twarzy w tłumie, pojawiały się nieścisłości. Autorzy badań nie byli zgodni, co do tego, która twarz (szczęśliwa czy gniewna) jest wykrywana szybciej.

Teraz wiadomo, że rodzaj emocji nie jest jedynym czynnikiem, wpływającym na efekt „twarzy w tłumie”. (PAP)

ooo/ tot/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>