Trzy czynniki prowadzące do uszkodzeń mózgu.

Naukowcy odkryli, w jaki sposób występujące jednocześnie niedotlenienie i stan zapalny prowadzą do powstania uszkodzeń w mózgu, obserwowanych w przebiegu takich schorzeń jak udar mózgu i choroba Alzheimera. Ich zdaniem zbliża nas to do wynalezienia nowych metod leczenia groźnych chorób neurodegeneracyjnych.

Artykuł na ten temat opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma „Neuron”.

Przewlekły stan zapalny i niedotlenienie to objawy towarzyszące wielu różnym chorobom mózgu. Jednak nikomu dotąd nie udało się odkryć, w jaki dokładnie sposób zjawiska te prowadzą do np. powstania problemów z pamięcią, demencji czy zaburzeń mowy.

Kanadyjscy badacze z Djavad Mowafaghian Centre for Brain Health przy Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej wraz z kolegami z Vancouver Coastal Health Research Institute ustalili, że kluczem do rozwiązania tej zagadki jest mikroglej – struktura będąca częścią centralnego układu nerwowego, lecz zbudowana z komórek charakterystycznych dla układu odpornościowego, a nie nerwowego.

Mikroglej jest pierwszą linią obrony immunologicznej w chorobach mózgu. Gdy pojawi się czynnik pobudzający, jego komórki (normalnie przebywające w stanie spoczynku) rozpoczynają „monitorowanie” środowiska tkanki, naprawiają uszkodzone neurony i usuwają martwe.

Jednak czasami nadmiernie aktywowany mikroglej może powodować uszkodzenie tkanki nerwowej. Zespół dr. Briana MacVicara odkrył, że ma to miejsce w przypadku występujących razem zapalenia i niedotlenienia. Utrzymujący się stan zapalny w połączeniu z niedoborem tlenu prowadzi do hiperaktywacji mikrogleju, co z kolei powoduje trwałe uszkodzenie połączeń pomiędzy neuronami. Zjawisko to obserwuje się m.in. w przebiegu choroby Alzheimera.

„Nikt wcześniej nie opisał tego mechanizmu tak dokładnie, jak my – podkreśla dr. MacVicar. – Udało nam się +na żywo+ zaobserwować, jak wygląda współdziałanie trzech kluczowych czynników odpowiedzialnych za uszkodzenia mózgu, czyli niedotlenienia, stanu zapalnego i reakcji mikrogleju, w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych”.

„Teraz postaramy się wykorzystać tę wiedzę do poszukiwania nowych metod terapii tego typu schorzeń” – dodaje.

Film, prezentujący opisywane badania, można obejrzeć pod adresem: http://youtu.be/iVtyAF_24hE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>