Tryb życia nie wpływa na jakość spermy?

Niezdrowy tryb życia, np. palenie papierosów, wydaje się mieć niewielki wpływ na jakość spermy wyrażoną liczbą ruchliwych plemników – twierdzą naukowcy z Uniwersytetów w Manchesterze i Sheffield. W studium, którego wyniki ukazały się w piśmie Human Reproduction, wzięło udział 2249 mężczyzn z 14 brytyjskich klinik leczenia niepłodności. Badacze poprosili ich o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego trybu życia. Następnie porównali ze sobą 939 mężczyzn, u których w ejakulacie znajdowało się mało ruchliwych plemników i 1310-osobową grupę kontrolną z wyższą liczbą pływających plemników.
Akademicy stwierdzili, że panowie z ejakulatem gorszej jakości 2,5-krotnie częściej przechodzili kiedyś operację jąder, 2 razy częściej należeli do rasy czarnej, 1,3 razy częściej wykonywali pracę manualną, nie nosili bokserek i nie mieli wcześniej dzieci. Co ciekawe, rekreacyjne zażywanie narkotyków, tytoń, alkohol, a także waga (wyrażona za pomocą wskaźnika masy ciała) okazały się czynnikami o niewielkim wpływie.

Mimo że wybory związane z trybem życia są ważne dla innych aspektów zdrowia, nasze badania sugerują, że wiele decyzji z tego zakresu ma prawdopodobnie niewielki wpływ na to, ile ruchliwych plemników znajduje się w ejakulacie. Dla przykładu: fakt, czy mężczyzna był czynnym palaczem, czy nie, okazał się nieistotny. Proporcja mężczyzn z niewielką liczbą pływających plemników była podobna, bez względu na to, czy ochotnik nigdy nie palił, czy też w okresie badania wypalał dziennie 20 papierosów. Analogicznie znaleziono niewielkie poparcie dla ryzyka związanego ze spożyciem alkoholu – opowiada dr Andrew Povey z Uniwersytetu w Manchesterze.

To potencjalnie unieważnia wszystkie rady dawane mężczyznom odnośnie do zwiększenia płodności [...]. Odraczanie terapii par, by w tym czasie mogły wprowadzić zmiany w trybie życia, w przypadku których dowody skuteczności są słabe, raczej nie zwiększy ich szans na poczęcie [...].

Dr Allan Pacey z Uniwersytetu w Sheffield dodaje, że choć w ramach studium nie udało się znaleźć związku między liczbą ruchliwych plemników a czynnikami określającymi tryb życia, może się okazać, że korelują one z innymi cechami plemników, których tutaj nie wzięto pod uwagę, np. morfologią (kształtem i wielkością) albo jakością DNA. Biorąc to pod uwagę, akademicy zalecają, by nie zarzucać zdrowego trybu życia.

Autor: Anna Błońska

Źródło: University of Manchester

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>