Trwa kampania edukacyjna nt. raka gruczołu krokowego.

Kampania „Męska Sprawa”, zainicjowana we wtorek (7 czerwca) w Warszawie skierowana jest do mężczyzn chorujących oraz zagrożonych zachorowaniem na raka gruczołu krokowego. Jej ideą jest zapewnienie osobom z grupy podwyższonego ryzyka dostępu do rzetelnych informacji, aby mogły świadomie kontrolować swój stan zdrowia. Dr Roman Sosnowski z Centrum Onkologii w Warszawie zwrócił uwagę, że jednym z najważniejszych elementów kampanii jest podkreślenie roli lekarzy i pielęgniarek nie tylko w terapii, ale i w budowaniu z pacjentem relacji opartej na zrozumieniu i zaufaniu. Mężczyzna chory lub zagrożony zachorowaniem potrzebuje wsparcia i opieki ze strony rodziny, partnerki życiowej oraz przyjaciół.

W ośrodkach edukacyjnych pacjenci w trakcie wizyt lekarskich będą mogli uzyskać szczegółowe informacje dotyczące raka gruczołu krokowego od lekarza-edukatora (specjalisty z zakresu urologii) oraz korzystać z konsultacji z pielęgniarkami. Będą się także odbywały spotkania edukacyjne dla ich rodzin i przyjaciół.

Uruchomiona zostanie infolinia z dyżurami seksuologów i psychoonkologów. Z informacji stowarzyszenia „Gladiator? wynika, że duża część dzwoniących na telefon zaufania dla chorych na raka prostaty to bliskie im kobiety.

Raka prostaty w Polsce diagnozuje się codziennie u 20 mężczyzn. Do czynników ryzyka zaliczany jest przede wszystkim wiek, uwarunkowania genetyczne, ale także otyłość i siedzący tryb życia.

Prof. Tomasz Demkow, kierownik Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie podkreśla, że rak prostaty to nowotwór o skrytym przebiegu. Objawy, na przykład bóle kości, pojawiają się dopiero wtedy, gdy doszło już do przerzutów.

Dzięki wprowadzeniu badania PSA, wykrywanie raka tego narządu jest znacznie łatwiejsze – udaje się to obecnie o 5-6 lat wcześniej. To ważne, zwłaszcza w przypadku osób z agresywną postacią raka, którym wczesne usunięcie prostaty może uratować życie. Na szczęście w większości przypadków nowotwór rozwija się powoli, a nawet w przypadku przerzutów 30 proc. chorych ma szanse przeżyć 5 lat (podczas gdy w przypadku raka płuca odsetek te wynosi 1,3 proc.). Duża część chorych na raka prostaty umiera w wiele lat po postawieniu rozpoznania, z całkiem innego powodu.

Opieką merytoryczną objęło kampanię Polskie Towarzystwo Urologiczne, partnerem jest Stowarzyszenie Pacjentów z Chorobami Prostaty, Nerek, Pęcherza i Jąder im. T. Koszarowskiego „Gladiator?. Ambasadorem kampanii został Krzysztof Krauze, reżyser i scenarzysta filmowy, który na raka gruczołu krokowego choruje od 5 lat.

PAP/Rynek Zdrowia,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>