Trumnę Jana Pawła II wyjęto z grobowca.

Trumna z ciałem Jana Pawła II stoi już w grotach watykańskich przed grobem św. Piotra. Dziś rano została wyjęta z dotychczasowego grobowca. W modlitwach, którym przewodniczył archiprezbiter bazyliki watykańskiej kard. Angelo Comastri, uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Wśród nich znaleźli się kard. Stanisław Dziwisz, abp Zygmunt Zimowski, a także zakonnice, które obsługiwały apartament polskiego Papieża, i robotnicy stale pracujący w bazylice św. Piotra.

?Trumna Jana Pawła II już była wyjęta z grobu i w procesji została przeniesiona przed grób św. Piotra ? powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych, który uczestniczył w tej liturgii. ? W czasie procesji śpiewaliśmy litanię loretańską, bo wiemy, że był on Papieżem maryjnym. Pracownicy przykryli trumnę przepięknym płótnem w kolorze złotym. Natomiast wcześniej, gdy trumna była jeszcze na starym miejscu, każdy z nas mógł ucałować, dotknąć, można powiedzieć relikwii, ponieważ już za dwa dni Jan Paweł II będzie oficjalnie błogosławionym. W ręce trzymałem różaniec, by mieć pamiątkę z tego wydarzenia. Na twarzach było widać wzruszenie i zarazem wielką radość. Objawiał się ona, gdy na końcu śpiewaliśmy Regina coeli, Raduj się Królowo Nieba. Trumna pozostanie jeszcze w grotach watykańskich do niedzieli, kiedy o poranku będzie przeniesiona do bazyliki przed Konfesją?.

Trumna sługi Bożego jest potrójna. Pierwsza, drewniana, którą widzieliśmy sześć lat temu podczas pogrzebu, włożona jest do zapieczętowanej ołowianej, a ta z kolei do trzeciej, również drewnianej. Tę ostatnią właśnie mogli zobaczyć uczestnicy porannych modlitw w grotach watykańskich. Ciało Jana Pawła II pozostanie tam przed grobem św. Piotra do niedzieli 1 maja, kiedy będzie przeniesione do bazyliki przed ołtarz Konfesji. Po beatyfikacji wierni będą tam mogli oddawać hołd nowemu Błogosławionemu. Groty watykańskie pozostaną przez cały ten czas zamknięte.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że umieszczenie trumny z relikwiami na stałe pod ołtarzem w bocznej kaplicy św. Sebastiana nastąpi prawdopodobnie 2 maja po wieczornym zamknięciu bazyliki św. Piotra. Tablica z grobu Papieża-Polaka, jak czytamy w tym samym komunikacie, zostanie przewieziona do Krakowa, gdzie znajdzie się w nowym kościele, wzniesionym pod wezwaniem Jana Pawła II.

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

ak/ rv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>