Trening poprawia libido u mężczyzn z rakiem prostaty.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia są w stanie pomóc mężczyznom walczącym z rakiem prostaty odzyskać sprawność seksualną – wynika z badań, o których informuje „Nature Reviews Urology”. Badania prowadzono w grupie 55 mężczyzn w trakcie leczenia raka gruczołu krokowego. Połowa z nich dodatkowo uczestniczyła w trzymiesięcznym programie treningowym, obejmującym ćwiczenia wytrzymałościowe o umiarkowanej i dużej intensywności oraz ćwiczenia aerobowe, w tym marsz, jazdę na rowerze czy wiosłowanie. Zajęcia pod okiem doświadczonego trenera odbywały się dwa razy w tygodniu w grupach liczących do 10 osób.

Po trzech miesiącach 17 proc. uczestników przyznało, że ich libido znacznie wzrosło, przy czym w grupie kontrolnej takiej zmiany nie zaobserwował u siebie żaden z mężczyzn.

„Dobrze zaprojektowany pogram, łączący ćwiczenia wytrzymałościowe i aerobowe, jest niezbędny, by zmaksymalizować sprawność seksualną i czerpać ogólne korzyści dla zdrowia. Trening skutecznie przeciwdziała wielu skutkom ubocznym leczenia raka prostaty, w tym czynnikom leżących u podstaw dysfunkcji seksualnej” – mówi autorka badań dr Prue Cormie z Edith Cowan University w Australii.

„Ćwiczenia wzmacniają poczucie męskości, które zostaje zachwiane przez leczenie raka prostaty, pomagają niwelować zmęczenie i ryzyko współwystępowania innych problemów zdrowotnych, jak choroby serca, cukrzyca, otyłość czy zaburzenia zdrowia psychicznego” – dodaje.

Dr Cormie przewiduje kontynuację badań, która pozwoli bliżej poznać przyczyny pozytywnego wpływu ćwiczeń na mężczyzn walczących z rakiem gruczołu krokowego.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>