Transplantacja wyleczy z cukrzycy?

Diabetyk, który nie musi przyjmować insuliny? Tak, a to wszystko dzięki transplantacji komórek krwiotwórczych. Podobna metoda lecznia tego schorzenia stosowana jest już w Polsce. Najnowszym badaniem objęto trzy osoby z nietypową cukrzycą typu 1, które nie mogą tak jak diabetycy z cukrzycą typu 2 stabilizować choroby zdrowym stylem życia. Dr Richarda K. Burt z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago, przeprowadził swój projekt, w którym uczestniczyły 23 osoby. U osób tych chorobę zdiagnozowano niedawno.

Chorzy w wieku od 13 do 31 lat przyszły przeszczep komórek krwiotwórczych i jak się okazało, u większości z nich doprowadziło to do cofnięcia się choroby. W czasie, którym pacjenci poddani byli kontroli lekarzy stwierdzono, że pacjenci nie musieli przyjmować insuliny przez około 19 miesięcy. U niektórych jednak okres ten przedłużył się do nawet kilku lat.

O wynikach badań informuje pismo ?JAMA?.

? Najnowsze wyniki są bardzo obiecujące. Pierwszy raz słyszę, by okres obserwacji bez nawrotu cukrzycy był tak długi ? mówi prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant ds. diabetologii.

Stosowana metoda może powodować skutki uboczne. Niszczy się w niej szpik chorego, a tym samym wadliwego działania układu odpornościowego, który niszczy komórki beta trzustki wytwarzające insulinę, czytamy w ?Rzeczpospolitej. Następnie wszczepia się wcześniej pobrane komórki krwiotwórcze . Poprawia to funkcjonowania komórek beta. Jednak u niektórych pacjentów pojawiły się skutki uboczne.

Prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant ds. hematologii twierdzi, że u piątki jego pacjentów efekty uboczne nie wystąpiły. Począwszy od maja ubiegłego roku, kiedy została przeprowadzona transplantacja komórek, nie wystąpiły niepożądane działania. Część osób jest w trakcie odstawiania insuliny. Nie wiadomo, jak długo utrzyma się efekt terapii. Sam profesor twierdzi, że nie może na takie pytanie odpowiedzieć, ponieważ leczenie cukrzycy za pomocą transplantacjo komórek krwiotwórczych jest jeszcze leczeniem eksperymentalnym.

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>