„Tosca” Pucciniego w Tarnowie !

Szkoda, że nie na deskach Tarnowskiego Teatru, ale na ekranie kina „Marzenie”( tel. 621-43-05)! Ale wszystko jest możliwe w Tarnowie, gdzie coraz większa liczba Melomanów uczestniczy w wydarzeniach muzycznych ! Dwa miesiące temu napisałem list do p. Anny Grygiel z Tarnowskiego Centrum Kultury, że chciałbym chociaż jeden raz w miesiącu oglądać ekranizację najwspanialszych dzieł operowych lub operetkowych. Myślałem, że moja prośba pozostała bez echa! Myliłem się! Wczoraj dostałem telefon, że pierwszy krok został zrobiony, w dniu 11 grudnia b.r., o godzinie 18.00 zostanie wyświetlony dwugodzinny film „Tosca”. Bilety do nabycia w cenie 12,00 zł od osoby…….

Giacomo Puccini(1858-1924) pochodził z rodziny muzyków.Od 5 roku życia pobierał u ojca lekcje gry na organach. W wieku 10 lat był chórzystą w kościele San Marino i San Michele.Studia muzyczne kontynuuował w Mediolanie.Po prapremierze i olbrzymim sukcesie opery Manon Lescaut (1893 r.), Puccini zdobył w ciągu kilku lat światową sławę. Jego dzieła podbiły wszystkie wielkie sceny operowe świata. Puccini uchodził za najpopularniejszego kompozytora operowego przełomu wieków. Opera „Tosca” to melodramma w trzech aktach. Prapremiera: 14.01.1900 w Rzymie( Teatro Constanzi). Wszelkie szczególy na temat filmu, który zostanie wyświetlony w Kinie „Marzenie” można przeczytać na stronie dystrybutora filmu www.spi.pl/tosca/index.html . W roli Toski występowała onegdaj Maria Callas (1923-1977). Jej Tosca w Covent Garden do dzisiaj uchodzi  wśród miłośników opery za niedościgły wzór. Kreacja Toski-przynajmniej z drugiego aktu-została zarejestrowana na filmie .Dopracowana  w njadrobniejszych gestach i spojrzeniach rola, sprawiająca pomimo to spontaniczne i porywające wrażenie uchodzi za niedościgły wzór dla wykonawców i historyków myzyki. Dlatego proponuję p. Annie Grygiel sprowadzenie na następny raz filmu o Marii Callas, która w Paryżu w pobliżu Trocadero ma  ulicę  swojego imienia!


Tarnów, dnia 02 . 12. 2003 r .             Jacek Roik .


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>