Tłumy pielgrzymów z Polski już w Wiecznym Mieście.

Do Rzymu na kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II przybywają nie tylko delegacje państwowe, ale przede wszystkim tysiące pielgrzymów. Nie brakuje oczywiście Polaków. Pielgrzymom towarzyszą duszpasterze, w tym biskupi. Wszystkim udziela się atmosfera radosnego oczekiwania. Mówił o niej Radiu Watykańskiemu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

„Nie tylko Polska, ale cały świat czeka na ten moment. Wszyscy wiedzieliśmy, że Jan Paweł II jest człowiekiem Bożym, że jest człowiekiem świętym, ale czekaliśmy, aby były znaki z nieba i równocześnie oficjalne orzeczenie o jego świętości, niejako takie przypieczętowanie ze strony Urzędu Nauczycielskiego” – powiedział kard. Dziwisz.

Z kolei metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zwraca uwagę na duchowy i moralny wymiar oczekiwanych wydarzeń.

„Kanonizacja powinna sprawić, że jeszcze bardziej niż dotychczas zaczniemy się modlić za wstawiennictwem Jana Pawła II i zaczniemy go jeszcze skuteczniej, jeszcze owocniej naśladować w swoim życiu. Jest takie niebezpieczeństwo, że może się skończyć na tym, iż przeżyjemy tę uroczystość jeszcze raz, a potem odłożymy to wszystko do lamusa. Byłoby to tragiczne, gdyby tak się miało stać. Nie wierzę w żadną magiczną zmianę, która by się miała dokonać jakoś nagle. Natomiast, jeśli ta kanonizacja zmieni coś we mnie, w tobie, w każdym człowieku, z którym się spotykamy, no to wtedy będzie można mówić, że w sumie te zmiany w człowieku – małe może, bo to nie chodzi o jakieś rewelacyjne, wielkie sprawy – dadzą ten efekt, że może będziemy troszkę lepsi” – powiedział kard. Nycz.

Warto dodać, że polscy pielgrzymi w Rzymie będą mogli wziąć udział w ciekawych inicjatywach przygotowujących do kanonizacji. O godz. 19:00 w kościele Del Gesù zostanie odprawiona Msza dla wszystkich organizacji harcerskich zaangażowanych w „białą służbę” podczas uroczystości. Z kolei w znanym jako Chiesa Nuova kościele Santa Maria in Vallicella przy Corso Vittorio Emanuele odbędzie się koncert, podczas którego Stanisław Soyka wykona „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II. Początek o godz. 20:00. Natomiast nocą w kościele św. Agnieszki przy placu Navona odbędzie się modlitewne czuwanie animowane przez młodzież z Lednicy.

Tekst pochodzi z serwisu Radia Watykańskiego - http://pl.radiovaticana.va

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>