Tlen zwiększa skuteczność radioterapii.

Zwiększony dostęp tlenu w połączeniu z radioterapią spowalnia rozwój wielu rodzajów nowotworów – informuje pismo „Magnetic Resonance in Medicine”.
Zespół profesora Ralpha Masona z University of Texas Southwestern Medical Center wykazał, że pomiar zawartości tlenu w guzie może być pomocny w prowadzeniu spersonalizowanej radioterapii. Naukowcy podawali poddawanym radioterapii zwierzętom tlen do oddychania i sprawdzali reakcję guzów na leczenie. Okazało się, że wyższy poziom tlenu opóźniał rozrost nowotworu po radioterapii.

Z wcześniejszych badań tego samego zespołu wynikało, że niedobór tlenu nie tylko nie hamuje postępu choroby, ale pobudza rozwój nowych naczyń krwionośnych w guzie i prowadzi do tworzenia przerzutów oraz genetycznej niestabilności nowotworu. Od dawna zresztą wiadomo, że nowotwory „lubią” przemiany beztlenowe. Dlatego wdychanie tlenu lub dostarczanie go do guza w inny sposób powinno sprzyjać leczeniu.

Obecne badania, wspierane przez National Cancer Institute opierały się między innymi na wykorzystaniu magnetycznego rezonansu jądrowego. Badanie za jego pomocą potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia, że mniejsze guzy są znacznie lepiej zaopatrywane w tlen niż większe.

Jak wyjaśnia prof. Mason, kolejnym krokiem będą badania kliniczne, oceniające reakcję guza na radioterapię. W przypadku guzów o niskim poziomie tlenu można by zwiększyć skuteczność leczenia podając pacjentowi tlen do oddychania albo leki rozszerzające naczynia.

Wbrew pozorom, do guzów słabo zaopatrzonych w tlen należą na przykład nowotwory płuc – choć to właśnie w płucach krew ulega utlenowaniu.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>