TFP5 przywraca pamięć i odwraca objawy choroby Alzheimera u myszy.

Peptyd TFP5 przywraca pamięć myszom ze zmianami w mózgu odpowiadającymi ludzkiej chorobie Alzheimera – informuje pismo „FASEB Journal”. Badania przeprowadził zespół naukowców z National Institutes of Health, kierowany przez Harisha C. Panta. Wykorzystano myszy z chorobą, będącą odpowiednikiem ludzkiego Alzheimera. Jednej grupie zwierząt badacze wstrzykiwali do otrzewnej TFP5, drugiej – placebo w postaci roztworu soli. Jak się okazało, u myszy, którym wstrzyknięto TFP5, objawy choroby – stan zapalny czy obumieranie tkanek – ustąpiły, myszy odzyskały też pamięć i żyły o 2 miesiące dłużej niż grupa kontrolna. Nie zaobserwowano niekorzystnych skutków ubocznych – chudnięcia, niepokoju czy objawów zatrucia.

W grupie, której wstrzykiwano sól fizjologiczną, choroba postępowała zgodnie z oczekiwaniami. Autorzy badań mają nadzieję, że zastosowany u myszy preparat sprawdzi się również w przypadku ludzi, podnosząc ich jakość życia. Jeśli to się nie powiedzie, będą poszukiwać substancji dającej u ludzi taki efekt jak w przypadku myszy.

TFP5 to złożony z 24 aminokwasów peptyd, otrzymywany z p35 – regulatora jednego z najważniejszych enzymów w mózgu, zwanego Cdk5 (zależna od cykliny kinaza 5). Nadmierna aktywacja Cdk5 związana jest z tworzeniem się blaszek i splątków, głównych zmian związanych z chorobą Alzheimera. Wprowadzony do krwi TFP5 przenika do mózgu i hamuje nieprawidłowe działanie Cdk5, jednak nie zakłóca procesów zachodzących normalnie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>