Testy kliniczne potwierdzają przeciwlękowe działanie pieprzu metystynowego.

Zakończone właśnie studium kliniczne australijskich naukowców dowodzi, że pieprz metystynowy (Piper methysticum) łagodzi objawy zespołu lęku uogólnionego (ang. General Anxiety Disorder, GAD). Dr Jerome Sarris z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu w Melbourne podkreśla, że udało się wykazać, że pieprz metystynowy jest dobrą naturalną alternatywą w leczeniu przewlekłego [...] lęku. W odróżnieniu od niektórych opcji, niesie za sobą niższe ryzyko uzależnienia i wywołuje mniej potencjalnych skutków ubocznych.

Australijczycy stwierdzili, że reakcję na P. methysticum wydają się modyfikować polimorfizmy genu transportera kwasu γ-aminomasłowego (GABA). Jeśli się to potwierdzi, w przyszłości będzie można stworzyć prosty test genetyczny, który wykaże, jakie jest osobnicze prawdopodobieństwo wystąpienia efektu tonującego [...].

Podczas studium 75 pacjentom ze zdiagnozowanym GAD podawano preparat z pieprzu metystynowego albo placebo. Psycholodzy regularnie oceniali stan emocjonalny swoich podopiecznych. Po zakończeniu fazy kontrolowanej remisję odnotowano u 26% przedstawicieli grupy „pieprzowej” i tylko u 6% grupy placebo. U osób z głębokim-średnio nasilonym GAD wpływ pieprzu metystynowego okazał nawet mocniej zaznaczony.

W pierwszej 3-tygodniowej fazie kontrolowanej członkom grupy eksperymentalnej podawano 2 razy dziennie tabletki, które w sumie zawierały 120 mg kawalaktonów (związki te występują w korzeniu P. methysticum). Jeśli nie pojawiała się reakcja, w kolejnej 3-tygodniowej fazie kontrolowanej dobową dawkę podwajano. W grupie placebo zastosowano identyczny system dawkowania.

Pacjenci dobrze tolerowali P. methysticum. Naukowcy nie odnotowali istotnych statystycznie międzygrupowych różnic w funkcjonowaniu wątroby. Nie pojawiły się też znaczące niekorzystne reakcje, które dałoby się przypisać zastosowaniu pieprzu metystynowego. Co istotne, preparat nie prowadził do uzależnienia.

Zespół Sarrisa zauważył za to, że w porównaniu do przedstawicielek grupy placebo, u kobiet zażywających P. methysticum nastąpił wzrost libido. Naukowcy uważają jednak, że powodem jest spadek lęku, a nie afrodyzjakalne działanie pieprzu metystynowego.

Autor: Anna Błońska, www.kopalniawiedzy.pl

Źródło: University of Melbourne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>