Testują metodę osłony włosów w czasie chemioterapii.

Wypadanie włosów to efekt uboczny chemioterapii. Dla chorych łysienie jest dodatkowym stresem. Widocznym znakiem, że są chorzy, a dla kobiet – także chwilowym oszpeceniem. Z myślą o nich lekarze w Niemczech wymyślili i testują specjalne czepki, które miałyby chronić osoby chore na raka przed utratą włosów. Specjalny chemoczepek ma sprawić, że włosy, mimo przebytej chemioterapii, zostaną na głowie. Czepek zapewnia kontrolowany dopływ do skóry głowy chłodzącego płynu, utrzymującego stałą temperaturę – podaje TVN24.
Czepek zakłada się pół godziny przez podaniem leków cytostatycznych. Zimny płyn ma zamrażać cebulki włosów, dzięki temu nie dopływa do nich podawana pacjentowi chemia i nie niszczy ich. Jednak około 10-30 procent wypada, a ich ilość zależy też od wyjściowego stanu włosów.

Onkolodzy przestrzegają jednak, że chemoczepek może też przeszkadzać w leczeniu. Zdaniem dr Agnieszki Jagiełło-Gruszfeld, onkologa, krew nie dopływając do skóry głowy, powoduje sytuację taką, że mogą tam się gromadzić komórki nowotworowe, które nie zostaną poddane chemioterapii.

Więcej: www.tvn24.pl , Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>