Testosteron dobry dla serca mężczyzn z hipogonadyzmem.

Terapia testosteronem pomaga odbudować prawidłowy profil lipidowy i zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia u mężczyzn z hipogonadyzmem – wynika z badań opublikowanych przez „International Journal of Clinical Practice”. Istnieje silny związek pomiędzy deficytem testosteronu a zespołem metabolicznym, tj. zbiorem czynników sprzyjających rozwojowi cukrzycy typu 2 i miażdżycy (m.in. dyslipidemia, insulinooporność, cukrzyca i nadciśnienie). Czynniki te często występują u panów z niedoborem testosteronu oraz na odwrót – mężczyźni z nadwagą i otyłością są bardziej narażeni na hipogonadyzm – informują naukowcy z Boston University School of Medicine (BUSM) w USA.

W trwających pięć lat obserwacjach uczestniczyło 255 mężczyzn w wieku od 33 do 69 lat z zaburzeniami produkcji hormonu przez jądra. Ci z nich, u których zastosowano terapię testosteronem, zaczęli stopniowo osiągać lepsze wyniki podczas badań poziomu cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego.

Terapia testosteronem zredukowała ponadto poziom białka C-reaktywnego (CRP), które jest wskaźnikiem stanu zapalnego w organizmie, a także aminotransferazy alaninowej (AIAT) i aminotransferazy asparaginianowej (AspAT), tj. wskaźników stanu zdrowia wątroby.

„Wyniki te idą w parze z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że długotrwała terapia testosteronem prowadziła do stopniowego spadku wagi i obwodu talii” – mówi autor analizy dr Abdulmaged M. Traish.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>