Test na HIV i szybkie leczenie może zmniejszyć o 95 proc. liczbę zarażonych.

Test na wirusa HIV i szybka terapia antyretrowirusowa może zmniejszyć w ciągu dziesięciu lat liczbę zarażonych nawet o 95 proc. – wynika z badania opublikowanego przez prestiżowy tygodnik medyczny „Lancet”. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ekipę badaczy ze Światowej Organizacji Zdrowia pod kierownictwem dr. Reubena Granicha, w ciągu dziesięciu lat liczba osób zakażonych spadłaby z 20 do 1 na tysiąc.
Granich z kolegami wykorzystali dane z Afryki Południowej do zbudowania modelu epidemiologicznego, przy czym założyli, że wszelkie zarażenia wirusem HIV dokonują się poprzez kontakty heteroseksualne.

To pokazuje, że dobrowolne poddanie się badaniom przesiewowym, w których udział bierze przynajmniej 90 proc. populacji, i natychmiastowe podanie leków osobom, u których badania przesiewowe wykazały obecność wirusa, może zmniejszyć liczbę zakażeń HIV o ponad 95 proc. w ciągu 10 lat.

Początkowo drogie badania i leczenie przyniosłyby z biegiem czasu oszczędności z powodu mniejszej liczby zarażonych HIV, którzy mieliby zostać poddani leczeniu.

Obecnie na świecie 33 miliony osób jest nosicielami wirusa HIV, głównie w Afryce Subsaharyjskiej. Do tej pory na AIDS zmarło 25 milionów ludzi; lekarstwa nie wynaleziono.

1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. CYK

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>