Telewizyjne nawyki dzieci wpływają na późniejszy rozmiar talii.

Dzieciom w wieku od dwóch do czterech lat, którym rodzice wydłużają czas spędzony przed telewizorem, grozi więcej centymetrów w talii w wieku lat 10 – ostrzegają kanadyjscy naukowcy.
Badacze z University of Montreal, których badanie opisuje magazyn “BioMed Central”, wyliczyli, że każda dodatkowa godzina przed telewizorem oznacza później dodatkowe 0,5 milimetra w talii i wiąże się ze zmniejszeniem wydolności mięśni.
W badaniu nawyków związanych z oglądaniem telewizji wzięło udział 1,3 tys. dzieci – podał serwis BBC News.
Eksperci z American Academy of Pediatrics są zdania, że dzieci nie powinny spędzać przed ekranem więcej niż dwie godziny dziennie. Naukowcy z Kanady ocenili, że wraz z początkiem badania dzieci oglądały telewizję średnio 8,8 godziny tygodniowo. Ten czas zwiększył się średnio o sześć godzin do poziomu 14,8 godziny, kiedy dzieci ukończyły 4,5 roku.

15 proc. badanych dzieci – zgodnie z deklaracjami rodziców – oglądało wtedy telewizję ponad 18 godzin tygodniowo. Oznacza to, że w wieku 10 lat mogły mieć nawet o 7,6 milimetra w talii więcej niż ich rówieśnicy.

Oprócz pomiarów obwodu talii badacze wykonali testy na sprawność ruchową i wydolność mięśni dzieci. Każda dodatkowa godzina spędzona na oglądaniu telewizji zmniejszała o 0,36 centymetra dystans, na jaki dziecko było w stanie skoczyć.

Naukowcy twierdzą, że potrzebne są jeszcze dodatkowe badania, aby stwierdzić, czy telewizja odpowiada bezpośrednio za uzyskane wyniki.

„Zbyt długie oglądanie telewizji na pewno nie jest dobre” – powiedziała współautorka badania dr Linda Pagani. „Telewizja nie tylko odciąga dzieci od innych form edukacji czy aktywnego spędzania czasu, ale także przekazuje niewłaściwe informacje dotyczące odżywiania się” – wyjaśniła.

Jej zdaniem zmiany naszego standardu życia oznaczają korzystanie z łatwych do przygotowania, wysokokalorycznych potraw i spędzanie większości czasu w pozycji siedzącej. „W ostatnich latach obserwujemy drastyczny wzrost poziomu otyłości, zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych” – przypomniała Pagani.

Naukowcy podkreślają, że nawyki zakorzenione w dzieciństwie mogą mieć wpływ na podejście do aktywności fizycznej w późniejszym życiu. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>