Telewizja szkodzi nawet osobom aktywnym.

Dzieci, spędzające ponad dwie godziny dziennie przed komputerem lub telewizorem, mają słabszą koncentrację, są niegrzeczne i mają trudności w relacjach interpersonalnych, nawet jeśli są aktywne fizycznie, donoszą najnowsze badania. Poprzednie badania zasugerowały, że małe dzieci, które dużo czasu spędzają przed telewizorem lub komputerem, są bardziej narażone na problemy z koncentracją i komunikacją, a także problemy psychiczne i otyłość. Badanie to nie dowiodło jednak, czy efekty te spowodowane są brakiem aktywności fizycznej, spowodowanym długim siedzeniem przed ekranem.

„Wielu ludzi zastanawiało się, czy bez znaczenia pozostaje spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem, jeśli jest się fizycznie aktywnym”- powiedziała Angie Page z University of Bristol, w Wielkiej Brytanii.

Aby odpowiedzieć na to pytanie Page, wraz z zespołem badawczym, poprosiła 1013 dzieci, w wieku od 10 do 11 lat, aby nosiły akcelerometry przez siedem dni, w celu zmierzenia w jakim stopniu są aktywne fizycznie. Uczestnicy zostali również przepytani na temat korzystania z komputera i telewizji, nie biorąc pod uwagę korzystania z nich dla potrzeb edukacyjnych lub w celu odrobienia pracy domowej.

Dzieci, które przez ponad dwie godziny w ciągu dnia oglądały telewizję były o 61 procent bardziej skłonne do problemów z koncentracją, emocjonalnych i społecznych. Podobnie było z komputerem, w przypadku którego 59 procent dzieci miało tego typu problemy.

Okazuje się, że ćwiczenia fizyczne nie rekompensują złego wpływu kontaktu z tego typu mediami. Akcelerometry wykazały, że nawet jeśli dziecko przez ponad godzinę dziennie wykonywało ćwiczenia fizyczne, to i tak nie miało lepszych wyników, jeśli przez następne dwie siedziało przed telewizorem. Wśród aktywnych dzieci, niewiele mniej, bo 54 procent miało podobne problemy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>